Ministerstwo obrony Azerbejdżanu poinformowało, że zgodnie z instrukcjami szefa resortu, pułkownika Zakira Hasanowa, 14 października przeprowadzono inspekcję i strzelania z użyciem zmodernizowanego systemu przeciwlotniczego Buk-MB. Wskutek powyższego możliwe stało się ogłoszenie gotowości bojowej tego uzbrojenia. Zadaniem azerskiego ministerstwa obrony wszystkie zadania postawione przed Bukiem-MB i jego obsługą wykonano z powodzeniem.

Podczas testu bojowego system, działając w warunkach silnych zakłóceń radioelektronicznych, wykrył i śledził szybkie i małe cele powietrzne, a następnie zniszczył je za pomocą pocisków rakietowych.

Azerbejdżańskie siły zbrojne otrzymały systemy przeciwlotnicze Buk-MB w latach 2013–2014. W 2013 roku białoruskie NPOOO „OKB TSP” przeprowadziło ich przegląd w zakładzie produkcyjnym w Mińsku i zastąpiło podsystemy i komponenty nowym sprzętem. W sumie zamontowano około 100 nowych części.

Do Azerbejdżanu trafiły albo dwie baterie, albo dwa dywizjony Buków-MB. Informacje są nader skąpe, nie jest znana konfiguracja ani ilość dostarczonego sprzętu. Wydaje się jednak możliwe, że Azerbejdżan mógł otrzymać dwa dywizjony Buków-MB (zobacz też: Żelazna Kopuła trafi do Azerbejdżanu).

Dywizjon systemu przeciwlotniczego Buk-MB składa się z sześciu samobieżnych wyrzutni rakiet 9A310 MB wyposażonych w cztery pociski (łącznie dwadzieścia cztery), trzech wozów transportowo-załadowczych 9A39 MB, radaru 80K6M i stanowiska dowodzenia 9S470 MB. System wykorzystuje pociski 9M38M1 i 9M317. Wozy transportowo-załadowcze oprócz swoich podstawowych funkcji mają również zdolność do działania jako wyrzutnie.

Buk-MB powstaje w wyniku modernizacji systemów 9K37 Buk i 9K37M1. Oferowany jest szczególnie biedniejszym państwom Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki, które nie mogą sobie pozwolić na kupno droższego sprzętu.

Zobacz też: Buki-M2E w Algierii

(apa.az, defenseworld.net)

Yuriy Lapitskiy, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic