Podczas wizyty państwowej prezydenta İlhama Əliyeva we Włoszech podpisano deklarację w sprawie podpisania umowy między ministerstwem obrony Azerbejdżanu a koncernem Leonardo. Jej przedmiotem ma być pozyskanie samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Master. Nie wiadomo, kiedy będą złożone podpisy na zasadniczym porozumieniu.

Dokument został podpisany przez azerskiego ministra obrony, generała pułkownika Zakira Həsənova, i dyrektora wykonawczego koncernu Alessandra Profumo. Nie ujawniono, czy umowa precyzuje, ile maszyn pozyska Azerbejdżan i w jakiej będą wersji. Nie znane są ewentualne terminy dostaw.

Być może Baku stanie się drugim odbiorcą, który nabędzie M-346FA, wyposażoną w nowe belki na końcach skrzydeł przystosowane do przenoszenia pocisków AIM-9 i IRIS-T. Ponadto samolot jest zdolny do przenoszenia zasobników RecceLite i Litening. Samolot uzyska wojskową certyfikację do końca 2020 roku.

Podkreśla się, że niezależnie od wersji, którą pozyskają wojska lotnicze, Azerbejdżan uzyska możliwość szkolenia pilotów myśliwców piątej generacji. Obecność M-346 Masterów istotnie wzmocni potencjał szkoleniowy tamtejszego lotnictwa. Do tej pory samoloty tego typu znalazły się w służbie wojsk lotniczych Izraela, Polski, Singapuru i Włoch. Ponadto w lipcu 2019 roku informowano o podpisaniu umowy na dostawę tych maszyn użytkownikowi niewymienionemu z nazwy.

Pozyskanie samolotów szkolenia zaawansowanego było jednym z celów prezydenta Əliyeva, który podkreślał, że azerbejdżańskie siły zbrojne nadal będą zaopatrywana w najnowsze uzbrojenie. Oto, czego jesteśmy świadkami. Przykładem może być jego osobiste zaangażowanie w pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet niekierowanych systemu Polonez.

Zobacz też: Gruzja i Azerbejdżan wznowią rozmowy delimitacyjne

(news.az, polygonjournal.com)

Leonardo