Airbus poinformował, że samolot transportowy A400M uzyskał certyfikat do lotów z automatycznym sterowaniem na małej wysokości. Dzięki certyfikacji osiągnięto kolejny etap w programie rozwoju A400M. Pozwala to uzyskać wyjątkowe w tej klasie wojskowych samolotów transportowych zdolności operacyjne.

Próby certyfikacyjne, przeprowadzone w kwietniu nad Pirenejami i środkową Francją, objęły loty na wysokości do 500 stóp (152 metry), w tym przejście z lotu na małej wysokości do innych operacji, takich jak zrzut ładunku. Pierwsza faza prób obejmowała operacje w warunkach meteorologicznych umożliwiających obserwację otoczenia. Druga faza prób, niezbędna do certyfikacji w warunkach meteorologicznych do lotu według wskazań przyrządów, bez widoczności otoczenia, odbędzie się drugim kwartale 2021 roku.

Loty na małej wysokości z automatycznym sterowaniem są od dawna wykonywane przez pilotów samolotów myśliwskich, a jako wyjątkowa zdolność wojskowych samolotów transportowych zwiększają możliwości ukrywania się za przeszkodami terenowymi i przeżywalność, czyniąc maszynę trudniejszą do wykrycia w obszarach nieprzyjaznych i mniej wrażliwą na zagrożenia podczas lotu, w trakcie wykonywania takich zadań jak zrzuty ładunku, tankowanie paliwa, misje logistyczne lub operacje specjalne.

Zobacz też: Saab o swojej propozycji dla Finlandii

(informacja prasowa)

Airbus / Scott Norbury