Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych od pewnego czasu opracowują systemy artyleryjskie wydłużonego zasięgu (Extended Range Cannon Artillery, ERCA). Pułkownik John Rafferty, szef programu, zapowiedział, że budowa prototypów rozpocznie się do końca bieżącego roku. Amerykanie stawiają w pierwszej kolejności zwiększenie siły ognia, umożliwienie precyzyjnego rażenia celów i większą donośność. Do 2023 roku ma powstać osiem prototypów, które jednak pozbawione będą automatu ładowania.

Proces wyposażania nowej platformy w to urządzenie rozpocznie się w 2024 roku. Automat ładowania nie jest priorytetem, gdyż US Army koncentruje się na poprawieniu platformy, na której osadzona będzie haubica. W marcu po raz kolejny odłożono decyzję o pełnoskalowej produkcji M109A7. Dowództwo wojsk lądowych nadal jest pełne wątpliwości, czy wyeliminowano już wszystkie usterki i można podjąć ryzyko produkcji seryjnej.

Program ERCA ma na celu poprawienie charakterystyki zestawu M109A7 (na zdjęciu tytułowym) stworzonej w ramach Paladin Integrated Management. Polega to na zastąpieniu armatohaubicy M284 z lufą L39 (o długości 39 kalibrów) prototypową wieżą z lufą L58 (o długości 58 kalibrów). Nowa lufa jest cięższa o około 450 kilogramów i dłuższa o 1,83 metra od poprzedniczki. Ponadto integralną częścią projektu jest zastosowanie amunicji XM1113 z dodatkowym napędem rakietowym.

W wyniku tych modyfikacji powstanie nowa platforma: M109A8 kalibru 155 milimetrów. Obecnie do testów używany jest M109A6 Paladin.

Dzięki systemowi ERCA donośność ulega wydłużeniu do 70 kilometrów, a w przypadku wykorzystania pocisków artyleryjskich GLSDB – nawet ponad 100 kilometrów. Zwiększenie zasięgu rażenia uzyskano dzięki wydłużeniu długości lufy z 39 do 58 kalibrów. Ponadto wymieniono hamulec wylotowy zmniejszający odrzut po wystrzeleniu.

Automat ładowania ma zwiększyć szybkostrzelność do 6–10 strzałów na minutę i pozwolić na ograniczenie liczby członków załogi. Według Rafferty’ego jest to jednak dość skomplikowana technologia i jej zintegrowanie z platformą zajmie dużo czasu.

Zobacz też: US Army: Artyleria ma mieć działa strategiczne o dużej donośności

(defensenews.com)

US Army, Yuma Proving Ground