Austriackie wojska lądowe otrzymały pierwsze sześć lekkich pojazdów opancerzonych w układzie 4×4 produkowanych przez włoską firmę Iveco. Pojazdy, które otrzymały lokalną nazwę „Husar”, zostały oficjalnie przyjęte do służby w austriackiej armii podczas specjalnej ceremonii z udziałem ministra obrony Geralda Kluga.

Wiedeń zdecydował się na zamówienie tego typu pojazdów w 2009 roku i wówczas podpisano umowę o wartości 108 milionów dolarów. Około połowa środków trafiła jednak do firm austriackich, biorących udział w ich budowie. Pojazdy zamówione przez Austriaków produkowane są w siedmiu różnych konfiguracjach, a wszystkie z nich będą wyposażone w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia produkcji izraelskiego Elbitu uzbrojony między innymi w stanowisko karabinu maszynowego. Konfiguracje zamówione przez armię austriacką obejmują wersję do transportu żołnierzy, patrolową, dowodzenia i rozpoznawczej pola walki. Ponadto produkowane są dla sił policyjnych i sił specjalnych.

Według producenta pojazdy te są bardzo uniwersalne i mogą być wyposażone w różne typy uzbrojenia. Waga oscyluje wokół siedmiu ton, a zespół składa się z kierowcy i trzech innych żołnierzy. Maksymalna prędkość to 130 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych, zaś zasięg operacyjny 500 kilometrów. Poziom ochrony jest określany jest na poziomie 3 według STANAG 4569.

Lekkie pojazdy opancerzone firmy Iveco zostały wybrane przez wiele krajów na całym świecie, a mianowicie Włochy, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Belgię, Norwegię, Chorwację, Rosję i Czechy. Były one szeroko stosowane w operacji w Afganistanie.

(armyrecognition.com; fot. Doppeladler.com, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)