Kolejne państwa dołączają do zainicjowanej przez Niemcy inicjatywy Europejskiej Tarczy Antyrakietowej. W ostatnich tygodniach taką decyzję podjęła Austria, która najpierw zdecydowała się na zakup systemów przeciwlotniczych rodziny IRIS-T SL, a teraz rozważa pozyskanie – pierwszy raz w swojej historii – systemów dalekiego zasięgu.

To, że Austria zaczyna się zbroić, jest zaskoczeniem. Przez lata Bundesheer leżało odłogiem, wydatki na obronę spadły do takiego poziomu, że w pewnym momencie wojsko miało problemy z opłaceniem rachunków za prąd i wodę. Rozbrajanie się Austrii osiągnęło taki poziom, że zaczęło budzić zaniepokojenie sąsiedniej Szwajcarii. W Bernie, Zurychu i Genewie pojawiły się obawy przed próżnią bezpieczeństwa we wschodniej części Alp.

Potem Rosja napadła na Ukrainę, co wymusiło przewartościowania nawet w kraju neutralnym i tak głęboko spenetrowanym przez rosyjską agenturę jak Austria. Wraz z powrotem widma ogólnoeuropejskiej wojny wcześniejsze plany koncentrujące się na zagrożeniach hybrydowych i niekonwencjonalnych musiały zostać odłożone na półkę.Zmianę priorytetów widać chociażby w wojskach lądowych. Pod koniec lutego ministerka obrony Klaudia Tanner ogłosiła rozpoczęcie modernizacji zaniedbywanych przez lata sił pancernych Bundesheer. Program obejmie czołgi podstawowe Leopard 2A4 i bojowe wozy piechoty Ulan. Co najbardziej zaskakujące, Wiedeń znalazł na ten cel dokładnie tyle pieniędzy, ile domagało się wojsko.

Jeszcze szybciej ruszyła modernizacja i rozbudowa obrony przeciwlotniczej. Obecnie jej jedyne wyposażenie stanowią przenośne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Mistral w liczbie 59 i 24 ciągnione działka GDF-005 kalibru 35 milimetrów. Dodajmy, że wzorem Niemiec, także w Austrii jednostki przeciwlotnicze są podporządkowane lotnictwu. Wojna w Ukrainie dobitnie potwierdziła to, co było już wiadomo od dawna: zachodnie siły zbrojne muszą jak najszybciej wzmocnić obronę przeciwlotniczą dolnego piętra. Głównym wyzwaniem jest konieczność zwalczania coraz liczniej stosowanych bezzałogowych statków powietrznych, trudnych do wykrycia i unieszkodliwienia.

Już we wrześniu ubiegłego roku przedstawiono samobieżny system przeciwlotniczy klasy SHORAD na podwoziu transportera opancerzonego Pandur EVO. Austriacy zdecydowali się na niekonwencjonalne rozwiązanie. Sensory i efektory zamontowano na osobnych pojazdach. Jeden transporter przewozi trójwspółrzędny radar Giraffe 1X, drugi – wyrzutnię czterech pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Mistral Atlas RC.

Obronie przeciwlotniczej przyznano wysoki priorytet. Ministerstwo obrony ogłosiło 12 września bieżącego roku dołączenie do inicjatywy Europejskiej Tarczy Antyrakietowej. W tym samym czasie taki sam krok wykonały Łotwa i Estonia. Podobnie jak dwa państwa bałtyckie, także Austria zdecydowała się na niemiecki system IRIS-T. O ile jednak Tallin i Ryga wybrały wersję średniego zasięgu SLM, o tyle Wiedeń zdecydował się na SLM i wersję krótkiego zasięgu SLS.Według dostępnych informacji Austria zamówiła łącznie osiem baterii, po cztery każdego typu. W skład baterii wchodzą po trzy wyrzutnie, każda z ośmioma pociskami, i jeden radar. Kontrakt obejmuje także pakiet logistyczny. Łączna wartość umowy szacowana jest na 2–2,5 miliarda euro. To kolejne zaskoczenie: rząd w Wiedniu jest gotów wydać tak dużo na obronę przeciwlotniczą, która do tej pory była kompletnie zaniedbana. Dostawy rozpoczną się w roku 2026, a IRIS-T pokonał w rywalizacji brytyjski system CAMM. Wybór nie powinien dziwić. Pociski IRIS-T w wersji lotniczej stanowią uzbrojenie problematycznych austriackich Eurofighterów, Bundesheer jest więc obeznane z tym systemem uzbrojenia.

W ostatnich dniach zaczęło się robić jeszcze bardziej interesująco. Dziennik Kronen Zeitung poinformował 14 listopada, powołując się na źródła w rządzie, że w ramach inicjatywy Europejskiej Tarczy Antyrakietowej Wiedeń zamierza pozyskać także systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu, mogące razić cele na dystansie do 200 kilometrów. W grę mają wchodzić dwa systemy: amerykański Patriot i izraelski Chec (Arrow).

Niestety gazeta nie precyzuje, o którą wersję Strzały chodzi. Biorąc pod uwagę podane informacje, może chodzić o Chec 2, trzeba jednak pamiętać, że w sierpniu tego roku Niemcy zdecydowały się pozyskać przeciwrakietowy Chec 3. Jeżeli Austria zamierza integrować swoją obronę przeciwlotniczą z północnym sąsiadem, Strzała 3 będzie bardziej naturalnym wyborem. Z drugiej strony Niemcy są także użytkownikiem Patriota.Na system dalekiego zasięgu przeznaczonych miało zostać 2 miliardy euro. Dostawy miałyby ruszyć już w roku 2027. Planowane tempo rozbudowy austriackiej obrony przeciwlotniczej jest imponujące, tym bardziej że na dobrą sprawę powstaje od zera. Paul Tikal z Kronen Zeitung trafnie zwraca uwagę, że kupno samych systemów to zaledwie część inwestycji. Trzeba przygotować całe zaplecze logistyczne i infrastrukturę, włącznie ze stanowiskami dla radarów i wyrzutni. Do tego dochodzi jeszcze szkolenie przeciwlotników. W ramach umowy na kupno IRIS-T SLS i SLM austriackie obsługi będą się szkolić w Niemczech razem z coraz intensywniej rozbudowywaną obroną przeciwlotniczą Bundeswehry.

Podobnie zresztą jak w Niemczech, także w Austrii odbudowa zdolności militarnych zaczyna nabierać rozmachu, przynajmniej w porównaniu z poprzednim ćwierćwieczem. Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku zakupiono cztery transportowe Embraery C-390 Millenium dla Österreichische Luftstreitkräfte. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2026–2027. Nowe samoloty zastąpią pozyskane z brytyjskich zasobów trzy C-130K Herculesy. Średni wiek tych maszyn przekroczył już pięćdziesiąt pięć lat.

Oczywiście w myśl zasady „uderz w stół, nożyce się odezwą”, głos zabrało stronnictwo prorosyjskie. Populistyczna FPÖ określiła dołączenie do europejskiej tarczy przeciwrakietowej jako pogwałcenie neutralności i prawa międzynarodowego (sic!). Z bliżej nieznanych przyczyn na plakacie znalazła się rosyjska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Uragan. Pomyłka freudowska?

US Navy