Australijskie siły powietrzne ogłosiły początek prób w powietrzu samolotu transportowego C-130J Hercules wyposażonego w zasobnik AN/AAQ-28(V) Litening. Zasobnik zamontowano na maszynie o numerze A97-448, która w ramach planu „Jericho” została wyposażona w kilka nowych systemów, w tym w antenę do szybkiej łączności satelitarnej.

Próby są prowadzone wspólnie przez 37. Eskadrę i Lotniczą Jednostkę Badań i Rozwoju w bazie Richmond. Zasobnik Litening zamontowany pod lewym skrzydłem Herculesa jest wyposażony w kamerę na podczerwień i kamerę światła dziennego. Zastosowanie zasobnika obserwacyjnego ma polepszyć warunki pracy załogi, która do tej pory musiała polegać głównie na radiu.

– W przeszłości, aby wyrobić sobie obraz sytuacji, załogi Herculesów musiały polegać na radiu, instrumentach pokładowych i własnych zmysłach – powiedział generał brygady Carl Newman. – Prowadzone próby mają wykazać jak wykorzystanie Liteninga może poprawić świadomość sytuacyjną załóg, zmniejszając ryzyka występujące w czasie misji. Przykładowo zasobnik może nam pomóc utrzymać kontakt z osobami poszukiwanymi albo pomóc dokonać oceny strefy lądowania przed zrzuceniem żołnierzy lub ładunków.

Częścią testów będzie sparowanie zasobnika z łączem satelitarnym, aby móc przekazywać obraz z Liteninga oddziałom lądowym lub na stanowisko dowodzenia. Dzielenie się informacjami i obrazami może się okazać bardzo przydatne w razie prowadzenia misji pomocy humanitarnej lub oceny sytuacji po katastrofach naturalnych. Integrację zasobnika z samolotem przeprowadził Airbus Australia Pacific przy współpracy Lockheeda i Northropa Grummana.

Liteningi zostały zakupione dla wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18A/B Hornet z myślą o wykorzystaniu ich jako zasobników celowniczych. Po zamontowaniu na C-130 funkcja celowania zostanie wyłączona.

Zobacz też: Australia zamawia amunicję do systemu Carl-Gustaf

(airforce-technology.com)

Commonwealth of Australia, Department of Defence