Australijskie ministerstwo obrony zamówiło 211 transporterów opancerzonych Boxer. Kontrakt podpisano 17 sierpnia w Canberrze. Umowę sygnowali premier Australii Malcolm Turnbull i dyrektor zarządzający Rheinmetall Defence Australia, Gary Stewart. Wartość kontraktu to 2,4 miliarda dolarów. Wszystkie pojazd trafią do odbiorcy w latach 2019–2026.

Australijskie siły zbrojne będą dysponować kilkoma wariantami tych pojazdów. 133 Boxery to wariant rozpoznawczy wyposażony w system wieżowy Lance z armatą kalibru 30 milimetrów, która stosowana jest także w gąsienicowych Lynksach.

Podpisanie kontraktu było jedynie kwestią czasu po tym, jak 14 marca australijskie ministerstwo obrony ogłosiło Boxera zwycięzcą programu Land 400 Phase 2. Linia montażowa będzie mieścić się w zakładach Milvehcoe w Ipswich w stanie Queensland. Boxery stopniowo zastępować będą w służbie 257 australijskich lekkich pojazdów opancerzonych. Dodatkowo Canberra zainwestuje około 244 miliony dolarów w modernizację infrastruktury wojsk lądowych w Adelajdzie, Queensland i Wiktorii, gdzie stacjonować będą nowe wozy.

W ramach kontraktu pierwsza partia dwudziestu pojazdów trafi do odbiorcy z Niemiec, pozostałe zaś powstaną na licencji w Ipswich. Dostawy dwudziestu sztuk zostaną zrealizowane w 2019 roku. Konstrukcja pozostałych rozpocznie się po wymaganych szkoleniach i transferze technologii. W zlokalizowaną produkcję Boxera zaangażowanych będzie czterdzieści krajowych przedsiębiorstw.

Zobacz też: Australia planuje modernizację czołgów M1A1\

(thedefensepost.com)

Graham Robson-Parker, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International