Rząd Australii ogłosił wybór systemu przeciwlotniczego NASAMS norweskiej firmy Kongsberg. Łącznie na prowadzoną w ramach programu Land 19 Phase 7B modernizację obrony przeciwlotniczej Canberra zamierza wydać dwa miliardy dolarów.

NASAMS był jedyną ofertą, która wpłynęła w wymaganym terminie. Kontrakt zostanie oficjalnie przyznany do połowy bieżącego roku, a głównym wykonawcą będzie Raytheon Australia współpracujący z Kongsbergiem. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, ile zestawów zamierza nabyć Canberra. W ramach programu zostanie sprawdzona możliwość integracji NASAMS z systemem Medusa. Chodzi tutaj o wykorzystanie opracowanej w Australii technologii radarów AESA oraz włączenie do systemu pocisków AIM-9X, mających zapewnić możliwość zwalczania celów także na bliskich dystansach.

Inna rozważana opcja to wykorzystanie australijskich pojazdów Hawkei jako nośników systemu. Całość prac koncepcyjnych i badawczych ma zostać zakończona w roku 2019.

NASMAS – oparty na wykorzystaniu pocisków powietrze–powietrze rodziny AIM-120 AMRAAM – zdobywa coraz większą popularność. System znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, zamówienia złożyły Oman i Litwa, a Chorwacja ma być w trakcie zaawansowanych negocjacji. Z kolei Norwegia i Hiszpania przezbrajają się w bardziej zaawansowaną wersję NASAMS 2.

(australiandefence.com; kongsberg.com)

Soldatnytt, Creative Commons Attribution 2.0 Generic