Australijskie ministerstwo obrony zdecydowało się na krok naprzód w programie modernizacyjnym sił zbrojnych. Po zwycięstwie Boxera w programie Land 400 Phase 2 i podpisaniu kontraktu na 211 pojazdów tego typu (oraz wyborze Spike’ów LR2 jako broni przeciwpancernej) przyszła kolej na formalny start programu Land 400 Phase 3. Zgodnie z jego założeniami australijskie wojska lądowe otrzymają następców gąsienicowych transporterów opancerzonych M113S4.

Szefowa resortu obrony Marise Payne ogłosiła 24 sierpnia, że wystosowano zapytanie ofertowe i obecnie trwa oczekiwanie na propozycje potentatów. Termin składania ofert wyznaczono na koniec marca 2019 roku.

W ramach programu znanego także pod kryptonimem Mounted Close Combat Capability Canberra zamierza pozyskać 450 bojowych wozów piechoty i siedemnaście wozów wsparcia technicznego. Wymiana sprzętu ma nastąpić do 2025 roku. Na jej sfinansowanie budżet rządowy ma przeznaczyć od 7,4 do 11 miliardów dolarów.

Obecnie australijskie wojska lądowe mają w służbie 340 pojazdów M113AS4 i 91 M113AS3 w siedmiu wariantach. Mimo modernizacji są to wozy przestarzałe.

Zobacz też: Australia planuje modernizację czołgów M1A1

(janes.com)

Nick-D, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International