Koncern BAE Systems wraz z wojskami lądowymi Australii pracuje nad przebudową dwóch transporterów M113AS4, której wynikiem będzie powstanie wozów opcjonalnie załogowych. Na październik zaplanowano prezentację demonstratorów technologii. Wówczas pojawi się więcej szczegółów modyfikacji leciwych transporterów, które Australia chce zastąpić nowymi pojazdami.

Prace nad przebudową transporterów wykonywane są w zakładach BAE Systems w Edynburgu. Po ich zakończeniu demonstratory technologii zostaną poddane ocenie i, zależnie od jej wyniku, będzie można przeprowadzić dalsze testy, które doprowadzą do zebrania pierwszych doświadczeń z eksploatacji. Nad ich przebiegiem czuwać będzie centrum badawcze Trusted Autonomous Systems Defence Cooperative Research Centre zaangażowane we wspieranie australijskiego przemysłu obronnego.

Rozwijanie potencjału australijskich lądowych bezzałogowców realizowane jest na podstawie strategii Robotic & Autonomous Systems Strategy we współpracy z BAE Systems. Program skupiający się na rozwiązaniach technicznych przyszłości, takich jak sztuczna inteligencja, bezzałogowce i systemy autonomiczne, zainicjowano 1 grudnia 2018 roku. Jego celem jest rozwój techniki tego typu i wykorzystanie jej w przemyśle obronnym.

Program rozwoju bezzałogowców finansowany jest z funduszu Next Generation Technologies Fund. Canberra zakłada, że projekt będzie realizowany wieloetapowo, a opracowywane konstrukcje stopniowo zyskiwać będą na autonomiczności. Program ma doprowadzić do zastąpienia dużej liczby pojazdów załogowych konstrukcjami bezzałogowymi, które wykonywać będą zadania z dziedziny rozpoznania i logistyki.

Naczelnym celem strategii Robotic & Autonomous Systems Strategy jest zmniejszenie bezpośredniego udziału żołnierzy na polu walki w przyszłości. Dzięki temu poprawi się ich bezpieczeństwo i nastąpi redukcja obowiązków personelu wojskowego.

Zobacz też: Land 400 Phase 3. Lukratywne igrzyska w Australii

(australiandefence.com.au)

Nick-D, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International