Podczas sympozjum Association of the United States Army, które odbywa się w dniach 26–28 marca w Huntsville w stanie Alabama, spółka Oshkosh Defense po raz pierwszy pokazała opancerzony samochód terenowy L-ATV w wariancie ambulansu. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zapewniają, że pojazd zapewni wysoki poziom ochrony dla rannych żołnierzy amerykańskich wojsk lądowych i piechoty morskiej, a także dla udzielających im pomocy wojskowym medykom.

– L-ATV w wariancie ambulansu to kolejna generacja pojazdów zaprojektowanych specjalnie w celu ochrony rannych żołnierzy bez konieczności rezygnacji z prędkości i mobilności potrzebnej do nadążenia na polu bitwy za wozami JLTV w różnych konfiguracjach – powiedział George Mansfield, wiceprezes i dyrektor generalny wspólnych programów.

Samochód ma odznaczać się wysokim poziomem ochrony i mobilności, a także dużą ładownością, co pozwoli na załadowanie dużej ilości sprzętu medycznego. Sprzęt ma umożliwić bezpieczne i efektywne udzielanie pomocy w ruchu.

Dzięki układowi przeniesienia napędu Ambulance i inteligentnemu niezależnemu systemowi zawieszenia TAK-4i pojazd może poruszać się w terenie z prędkością do 110 kilometrów na godzinę w zależności od rodzaju nawierzchni. Zapewnia to silnik diesla GM Duramax o pojemności 6,6 litra.

Tylna kabina ambulansu może pomieścić czterech rannych na noszach lub ośmiu w pozycji siedzącej albo ich kombinację. Zainstalowano również wiele schowków na różnego rodzaju sprzęt medyczny.

Zobacz też: Zaprezentowano Strykera wyposażonego w rakiety

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Oshkosh Defense