Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu udanego testu broni laserowej. Na poligonie wojskowym w Bethesdzie zademonstrowano możliwości naziemnego systemu laserowego ATHENA (Advanced Test High Energy Asset). Według twórców broń laserowa tego typu ma największą moc, jaką kiedykolwiek udało się osiągnąć. Wiązka laserowa o mocy trzydziestu kilowatów z odległości prawie dwóch kilometrów z powodzeniem unieszkodliwiła ciężarówkę, unieruchamiając jej silnik (pojazd umieszczono na podnośniku, tak aby koła nie dotykały ziemi).

Demonstracja była pierwszym tego typu testem prototypowego systemu lasera światłowodowego. Dzięki technice tak zwanej połączonej spektralnej wiązki powstaje jeden, mocny promień laserowy. Tym samym uzyskuje się trzy razy większą moc od stosowanej w pojedynczych laserach o mocy dziesięciu kilowatów.

– Lasery światłowodowe są obecnie prawdziwą rewolucją – powiedział po udanych testach Keoki Jackson, dyrektor do spraw technologii Lockheeda Martina. – Inwestujemy w każdy element systemu, od optyki i systemu kontroli do samej wiązki lasera. Zwracamy uwagę na rozmiary, masę i wydajność. Obecne próby stanowią kolejny krok w opracowywaniu systemów laserowych dla wojska, w tym dla samolotów, śmigłowców, okrętów i pojazdów wojskowych

ATHENA jest systemem broni laserowej opracowany przez koncern Lockheed Martin w Sunnyvale. Oparty jest na systemie ADAM (Area Defense Anti-Munitions), zaprojektowanym jako broń przeciwlotnicza nowej generacji, sprawdzonym w testach poligonowych przeciwko bezpilotowym aparatom latającym, pociskom rakietowym i celom morskim. Sam system lasera Accelerated Laser Demonstration Initiative (ALADIN) o mocy trzydziestu kilowatów opracowała firma Bothell z Waszyngtonu.

(informacja prasowa Lockheeda Martina; fot. lockheedmartin.com)

Lockheed Martin