Śmiercią ośmiu osób zakończył się skoordynowany atak bojowników powiązanych z Al-Kaidą na sztab wojsk lądowych Burkina Faso i ambasadę Republiki Francji w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. W walkach z bojownikami brali udział żołnierze francuskich sił specjalnych.

Atak rozpoczął się około 10.00 czasu lokalnego. Zamaskowani terroryści uderzyli na sztab zlokalizowany na przedmieściach stolicy. Według lokalnej policji w ataku brało udział czterech bojowników. Według świadków w momencie ataku na bazę wielu żołnierzy uciekło z zagrożonego terenu. Dopiero po pewnym czasie wojsko zdołało opanować sytuację i okrążyło zagrożone rejony.

Kolejnych czterech terrorystów zaatakowało ambasadę Francji, zlokalizowaną bliżej centrum Wagadugu. W ataku poległo dwóch członków lokalnej paramilitarnej żandarmerii, którzy ochraniali francuską placówkę dyplomatyczną. Tereny wokół ambasady szybko zostały zabezpieczone przez lokalną policję, a na miejsce ataku skierowano żołnierzy francuskich sił specjalnych, którzy stacjonują w Burkina Faso.

W wyniku walk udało pojmać się dwóch napastników.

Wczorajszy atak był kolejnym epizodem w walce z terroryzmem islamskim w Afryce Środkowej. Od 2013 roku państwa zachodnie walczą tam z bojownikami Al-Kaidy i samozwańczego Państwa Islamskiego.

Zobacz też: MQ-9 nad Afganistanem jako maszyny wielozadaniowe

(reuters.com)