Bojownicy z grupy Saraja Al-Kuds, zbrojnego skrzydła palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, opublikowali 30 maja materiał filmowy, na którym można zobaczyć atak bezzałogowego statku powietrznego na izraelskie czołgi Merkawa siman 4 i prawdopodobnie na transporter opancerzony Achzarit. Nie jest to odosobniony przypadek. Bojownicy regularnie wykorzystują drony, aby uszkadzać pojazdy opancerzone Izraelskich Sił Obronnych stacjonujące w Strefie Gazy.

Film rozpoczyna się od słów: „o tym wróg milczy”. Nawiązuje zapewne do próby ukrycia tego niewygodnego faktu przez rząd Izraela. Podczas drugiego ataku dron pozostaje w zawisie nad czołgiem na wysokości kilkudziesięciu metrów, sytuacja zaś opatrzona jest komentarzem: „czekając, aż żołnierze wyjdą”. W pewnej chwili ładunek jest zwolniony i uderza w czołg. Krótki materiał filmowy kończy się zapewnieniem, że „izraelskie twierdze nie wytrzymają”.

Najwyraźniej ładunek nie wyrządził poważnych szkód. Z pewnością nie udało się przebić pancerza czołgu, obrażeń nie odniósł żaden z pancerniaków, choć w momencie zrzucenia improwizowanego ładunku wybuchowego jeden z członków załogi znajdował się poza pojazdem. Oznacza to, że użyte materiały wybuchowe były zbyt słabe i prawdopodobnie domowej roboty. Na zbliżeniu wyglądają jak subamunicja bomb kasetowych. Do uderzenia wykorzystano drona komercyjnego, podobnego do czterowirnikowca DJI Phantom.

Według islamistów do ataku doszło 4 lub 5 maja, w czasie eskalacji konfliktu wokół Strefy Gazy. Rząd Izraela odniósł się do materiału filmowego, potwierdzając, że jest autentyczny, ale nie odniósł zamierzonych celów, które postawili przed sobą bojownicy. Nie ma wątpliwości, że muszą popracować jeszcze nad celnością, ale pewne jest również to, że nie spoczną na laurach.

Uzbrajanie i wykorzystanie tanich komercyjnych bezzałogowych statków powietrznych jest coraz powszechniejsze. Oznacza to konieczność znalezienia nowego systemu do wykrywania i niszczenia dronów małych rozmiarów.

Zobacz też: Rosjanie zapewniają, że Pancyr-S1M zestrzeli nawet małe drony

(ynetnews.com, fighterjetsworld.com)

Shay Wagner, Israeli Defence Forces Spokesperson's Unit, Creative Commons BY-SA 3.0