W Sudanie 12 lipca doszło do ataku na obóz dla uchodźców Fato Borno w Kutum w Darfurze Północnym. Zginęło dziewięć osób. Atak spowodował gwałtowne protesty mieszkańców, którzy domagają się wysłania dodatkowych sił UNAMID do ochrony obozu. Siły międzynarodowe natychmiast zwiększyły liczbę patroli w regionie.

Oddziały policji działające w ramach UNAMID ewakuowały z Fato Borno dwadzieścia osób, które odniosły obrażenia w wyniku ataku. Trzynaścioro rannych znajdowało się w stanie krytycznym. Zostali oni przetransportowani drogą lotniczą do szpitala w Al-Faszir. Przedstawiciele misji międzynarodowej rozmawiają z władzami regionalnymi i przedstawicielami tradycyjnych elit w sprawie rozwiązania napiętej sytuacji po ataku.

Okres intensywnych prac rolniczych zawsze wiązał się z eskalacją przemocy. Zwykle do ataków dochodziło w momencie, gdy mężczyźni przebywali na polach, a grupy paramilitarne napadały na niebronione wsie. Mimo iż służby bezpieczeństwa zdawały sobie sprawę, że nadchodzące tygodnie mogą być szczególnie niebezpieczne, nie zwiększono liczby patroli. Sytuacja w Sudanie pozostaje bardzo napięta. Rząd tymczasowy prowadzi negocjacje z grupami paramilitarnymi z całego kraju w celu wypracowania kompromisu i zakończenia niepokojów.

Sytuacja w Sudanie

Jednymi z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Sudanu była secesja Sudanu Południowego i obalenie wieloletniego dyktatora Umara al-Baszira. Obecnie kraj znajduje się w przełomowym momencie. Cywilna opozycja i wojsko próbują wypracować nowy model współpracy po trzech dekadach samowładztwa al-Baszira.

Wielu oficerów należących do „starej gwardii” oskarżanych jest o aktywny udział w zbrodniach przeciwko ludności cywilnej. Dotyczy to w szczególności dowódców oddziałów dżandżawidów – kawalerii wykorzystywanej do pacyfikowania całych wiosek w Darfurze. Ofiary sudańskiej wojny domowej nadal czekają na sprawiedliwość, jednak proces pojednania, jak w przypadku każdego konfliktu tego rodzaju, będzie długi i bolesny.

Zobacz też: Mjanma oskarża Chiny o wspieranie partyzantów

(news.un.org, unamid.unmissions.org)

Staff Sgt. Bradley C. Church, US Air Force