Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że syryjska opozycja przeprowadziła atak na bazę Humajmim. Rezultaty ataku pozostają jednak ciągle niejasne, a nie są to jedyne straty poniesione przez Rosjan w ostatnim czasie.

Wszystkie źródła zgadzają się co do jednego: 31 grudnia baza Humajmim została ostrzelana z moździerzy. Dziennik Kommiersant poinformował, powołując się na źródła „wojskowo-dyplomatyczne”, że atak przeprowadzili islamiści. W wyniku ostrzału zniszczone miały zostać cztery bombowce Su-24 (na zdjęciu), dwa myśliwce Su-35S, transportowy An-72 oraz magazyn amunicji. Ucierpieć miało także dziesięciu żołnierzy. Ministerstwo obrony poinformowało o śmierci dwóch wojskowych i zdementowało wszelkie doniesienia o stratach w sprzęcie.

Jeżeli informacje Kommiersanta są prawdziwe, byłaby to największa jednorazowa strata uzbrojenia przez siły rosyjskie od chwili rozpoczęcia interwencji w Syrii we wrześniu 2015 roku. Gazeta przytacza wypowiedź generała Siergieja Rudskoja z początku grudnia. Szef wydziału operacyjnego sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych ostrzegał wówczas przed możliwością niespodziewanych ataków ze strony resztek samozwańczego Państwa Islamskiego. Generał stwierdził nawet, że syryjskie siły rządowe wydzieliły mobilne rezerwy przeznaczone do zwalczania grup, usiłujących infiltrować tereny kontrolowane przez rząd w Damaszku. Iwan Safronow, autor artykułu, zauważa cierpko, że rezerwy okazały się niewystarczające.

Nie były to jedyne straty poniesione 31 grudnia przez Rosjan w Syrii. Około 15 kilometrów od Hamy rozbił się śmigłowiec bojowy Mi-24. Obaj piloci zginęli, ranny mechanik pokładowy został przetransportowany do Humajmimu. Rosyjskie ministerstwo obrony wykluczyło zestrzelenie maszyny i upatruje przyczyn katastrofy w awarii technicznej.

Na podstawie oficjalnych danych agencja TASS obliczyła, że łączne straty rosyjskiego kontyngentu w Syrii sięgnęły już czterdziestu trzech żołnierzy.

Zobacz też: Sytuacja w Syrii na przełomie 2017 i 2018 roku

(kommersant.ru, rt.com, tass.ru)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0