W wypowiedzi dla mediów powiązanych z Asz-Szabab jeden z dowódców terenowych organizacji z Galgudud, Hassan Yaqub Ali, zapowiedział ataki na każdego, kto zdecyduje się na współpracę z nowo wybranym prezydentem Somalii. W szczególności groźba ta ma dotyczyć szefów organizacji regionalnych i przywódców klanów.

Wybrany 8 lutego na urząd prezydencki Mohamed Abdullahi Farmajo cieszy się dość dużą popularnością wśród somalijskich elit. Wielu nadal pamięta okres siedmiu miesięcy między 2010 a 2011 rokiem, gdy pełnił on funkcję premiera, mobilizując słabą armię centralną do walki u boku Unii Afrykańskiej przeciwko rebelii islamistów.

Przedstawiciele Asz-Szabab twierdzą, że posiadający podwójne somalijsko-amerykańskie obywatelstwo prezydent jest jedynie marionetką zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych. Zdecydowana reakcja regionalnych dowódców grupy terrorystycznej może być związana z przemówieniem inauguracyjnym nowego prezydenta. Podczas zaprzysiężenia zapowiedział on skupienie się na poprawie poziomu bezpieczeństwa, przywrócenie sprawiedliwości i odbudowę armii narodowej.

(voanews.com)