Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari i premier Indii Manmohan Singh uzgodnili, że dwa sąsiednie kraje powinny przyjąć pewien plan, który krok po kroku będzie wiódł je do porozumienia. Obaj przywódcy, stwierdzili, iż ich spotkanie było przyjazne i konstruktywne.

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari przybył do Indii z nieoficjalną wizytą. Jest to o tyle symboliczne, że głowa tego państwa nie odwiedzała swojego sąsiada od siedmiu lat. Źródła rządowe obu krajów opisują podróż Zardariego jako prywatną wizytę. Jednak jego pierwsza od 2005 roku wyprawa do Indii wzbudziła nadzieję na przełom w napiętych stosunkach. Prezydent Pakistanu uzyskał zapewnienie Singha o jego rewizycie, do której ma dojść w najbliższej przyszłości.

Indyjski dziennikarz Prem Shankar Jha twierdzi, że w stosunkach między obu krajami ustala się trend stopniowej poprawy, ponieważ od czasu ataków terrorystycznych w Bombaju w 2008 r., w których zginęło prawie 200 osób, widoczny jest wzrost współpracy, zarówno na poziomie rządowym, jak i eksperckim. Dotyczą one zacieśnienia więzi gospodarczych, zwiększenia wymiany handlowej oraz połączeń komunikacyjnych między obu krajami. Zardari niedawno poparł zniesienie ograniczeń w handlu z Indiami. Toczą się również rozmowy dotyczące zniesienia, bądź ograniczenia liczby produktów, których Pakistańczycy nie mogą kupować od Indii.

Nie łatwo będzie wyeliminować napięcia odnoszące się do bardziej „delikatnych” kwestii, takich jak terytorium sporne w Kaszmirze oraz pakistańskie wsparcie dla aktywności bojowej przeciwko Indiom.

(www.rferl.org)