Indyjskie Centralne Biuro Śledcze rozpoczęło dochodzenie w sprawie dostawy sfałszowanych elementów do łożysk haubic Dhanush. W aferę zamieszani są zarówno pracownicy zakładów GCF, jak i firmy importującej części.

Mająca siedzibę w Nowym Delhi firma Sidh Sales Syndicate oficjalnie sprowadzała łożyska drutowe wyprodukowane w Niemczech. Faktycznie jednak do GCF trafiały tańsze i dużo gorsze jakościowo produkty chińskie. Według upublicznionych danych policji pierwsze zamówienie na cztery wadliwe łożyska zostało złożone w 2013. Rok później Sidh Sales Syndicate zawarł z GCF kontrakt na dwa kolejne „niemieckie” łożyska. Łączna wartość fałszywych elementów wyniosła 82 tysiące dolarów.

Skala przekrętu nie robi wrażenia, także w porównaniu z dotychczasowymi skandalami korupcyjnymi trapiącymi indyjską armię. Zważywszy jednak na bardzo napięte ostatnio relacje między Indiami i Chinami sprawa wymaga dokładnego zbadania.

Dhanush to holowana haubica kalibru 155 milimetrów, opracowana na bazie FH-77 Boforsa. Działo zaprezentowano publicznie po raz pierwszy rok temu.

(timesofindia.indiatimes.com)

Gopal1035, Creative Commons Attribution 2.0 Generic