Francuskie przedsiębiorstwo Arquus (dawniej Renault Truck Defense) potwierdziło, że wkrótce zakończą się rozwój i testy rodziny modułów uzbrojenia Hornet. Następnie produkt wejdzie do produkcji w zakładzie w Marolles i będzie przeznaczony dla francuskich sił zbrojnych. Niewykluczone jest jednak, że stanie się również produktem eksportowym i być może skuszą się na niego belgijskie wojska lądowe, które już zdecydowały się na zakup Jaguarów i Griffonów.

Rodzina modułów uzbrojenia Hornet ma wspólne elementy, które zastosowano, aby obniżyć koszty eksploatacji. Przedstawiciele przedsiębiorstwa Arquus twierdzą, że z czasem ich produkcja stanie się największym programem wieżowych modułów uzbrojenia w Europie. Jedynie francuskich wojsk lądowych powstanie 2000 egzemplarzy.

Hornety mają być montowane w szczególności na wozach zwiadowczych i wsparcia ogniowego Jaguar i transporterach opancerzonych Griffon, które powstają w ramach programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation). Pierwszych zamówień Paryż dokonał w kwietniu 2017 roku. Moduły uzbrojenia mają być kompatybilne z innymi podzespołami, które zostaną zainstalowane w tych pojazdach, a ponadto będą współpracować z nowymi systemami łączności i wymiany informacji.

Agencja do spraw Zakupów Obronnych francuskiego ministerstwa obrony nie zdradziła szczegółów technicznych urządzeń stosowanych w modułach. Przedstawiciele producenta zdradzili jednak, że najbardziej zaawansowany jest Hornet S, który waży 165 kilogramów i jest zamontowany na dachu Jaguara.

W jego skład wchodzi głowica obserwacyjno-celowniczą Safran PASEO z dzienną kamerą wysokiej rozdzielczości zamontowaną w żyrostabilizowanej wieżyczce. W środku modułu znajduje się kamera termowizyjna wraz z dalmierzem laserowym.

Karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra znajduje się po prawej stronie i zaopatrzony jest w 550 nabojów gotowych do użycia. Może razić cele niezależnie od tego czy pojazd jest w ruchu, czy prowadzi ogień statycznie. Po lewej znajduje się zdwojona wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée).

Zobacz też: Zakończył się remont Charles’a de Gaulle’a

(janes.com)

Nexter