Na odbywającym się w dniach 21–26 sierpnia pod Moskwą forum techniki wojskowej Armija 2018 zaprezentowane zostały nie tylko aktualne trendy w broni pancernej. Rosyjska państwowa korporacja zbrojeniowa Rostiech pokazała również kilka mniejszych nowinek technicznych, które mogą mieć wcale nie mniejszy wpływ na współczesne sposoby prowadzenia działań zbrojnych.

Jednym z produktów, którego makietę Rostiech wystawił na swym stoisku, jest nietypowy hełm dla piechoty i oddziałów specjalnych. Gadżet ten ma wyświetlać na swojej powierzchni barwy otoczenia żołnierza, pozwalając mu na lepsze wtopienie się w tło. Obraz na urządzeniu według producenta może zmieniać się wystarczająco dynamicznie, aby odzwierciedlać na przykład ruch liści drzew na wietrze.

Efekt będzie osiągany przez napylenie na hełm specjalnej lekkiej powłoki – bez szczególnych wymogów co do jej grubości lub struktury, co umożliwi naprawy w warunkach polowych. Zapotrzebowanie rozwiązania na energię ma być symboliczne. Co ciekawe, technika ta ma być w przyszłości dostępna na rynku cywilnym, do produkcji chociażby odzieży odzwierciedlającej kolorem otoczenie i nastrój osoby ją noszącej.

Korporacja zaprezentowała na forum też ponoć już w pełni funkcjonalny egzoszkielet do zestawu Ratnik. Urządzenie będzie pasywne, bez źródeł zasilania, elektrycznych siłowników, płytek z elektroniką i czujników. Przy masie własnej, w zależności od konfiguracji, od czterech do ośmiu kilogramów ma ułatwiać żołnierzowi długodystansowe przenoszenie broni i ekwipunku o masie do pięćdziesięciu kilogramów.

To nie koniec ciekawostek od Rostiechu. Jak podaje kremlowski portal informacyjny Sputnik, firma jesienią ma rozpocząć próby pierwszego na świecie podwodnego drona uzbrojonego w karabin automatyczny. Szczegóły rozwiązania okryte są mgłą niedopowiedzeń. Wiadomo jedynie, że bezzałogowiec miałby służyć do ochrony mostów, portów i okrętów przed nurkami–dywersantami i dronami przeciwnika.

Zobacz też: US Army: W poszukiwaniu nowych broni do Hollywood

(rostec.ru, sputniknews.com)

Rostiech
Rostiech / Anton Tuszin