Izraelskie ministerstwo obrony rozpatruje skargę złożoną przez Armenię na Aeronautics Defense Systems Ltd. Według Erywania podczas demonstracji dla władz Azerbejdżanu drony izraelskiej firmy zostały użyte do ataku na armeńskie pozycje.

Na trop sprawy wpadł dziennik Maariw, który w niedzielę opublikował kopię skargi. Sprawa dotyczy drona Orbiter 1k, przeznaczonego do wykonywania „samobójczych” ataków. Aeronautics Defense Systems odrzuca oskarżenia i podaje, że podczas demonstracji produktów firmy nigdy nie są wykonywane ataki przeciwko sile żywej. Firma nie zaprzecza jednak, że dronów użyto do uderzenia na pozycje armeńskie, przeprowadziły je już jednak siły Azerbejdżanu.

Izraelskie media dotarły do innej wersji wydarzeń. Azerbejdżańscy oficjele mieli zażądać wykonania pokazowego uderzenia z użyciem głowic bojowych, jednak dwaj operatorzy bezzałogowców odmówili. W następstwie awantury z użyciem gróźb, wyżsi rangą przedstawiciele Aeronautics Defense Systems przejęli kontrole nad dronami i spełnili życzenie klientów. Atak zakończył się bez zadania jakichkolwiek strat, jeden z bezzałogowców wbił się w ziemię około stu metrów od armeńskich pozycji.

Orbiter 1k należy do zdobywających coraz większa popularność dronów „kamikaze”. Te niewielkie, jednorazowe bezzałogowce przeznaczone są do atakowania siły żywej i celów. Orbiter 1k może być wyposażony w głowicę bojową o masie jednego do dwóch kilogramów, ale także w głowicę obserwacyjną. Aeronautics Defense Systems specjalizuje się w produkcji mini i mikrodronów (na zdjęciu Orbiter 2).

Skonfliktowany z Armenią Azerbejdżan jest jednym z ważniejszych klientów izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. Zawarte ostatnio kontrakty zamknęły się kwotą niemal pięciu miliardów dolarów i objęły między innymi system przeciwlotniczy przeciwrakietowy Iron Dome.

Toczony o Górski Krabach konflikt azerbejdżańsko-armeński przybiera od początku bieżącego roku znowu na sile. Zasilone dużymi dostawami rosyjskiej broni siły Azerbejdżanu przeprowadziły w lutym i marcu serię nieudanych ataków na armeńskie pozycje.

Zobacz też: Azerbejdżan atakuje obronę powietrzną Górskiego Karabachu

(haaretz.com, maariv.co.il)

Aeronautics Defense Systems Ltd.