Premier Armenii Nikol Paszinian poinformował 21 grudnia, że tamtejsze siły zbrojne odebrały partię rosyjskich systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu 9K331MKM Tor-M2KM. Paszinian nie określił jednak liczby dostarczonych zestawów, powołując się na tajemnicę państwową. Komentarza w tej sprawie odmówiło również armeńskie ministerstwo obrony.

Zdjęcia opublikowane przez biuro prasowe rządu Armenii przedstawia co najmniej dwa pojazdy systemu Tor-M2KM. Do kraju przybyły na pokładzie samolotu transportowego Ił-76TD armeńskich wojsk lotniczych. Na stronach armeńskiego rządu pojawiły się zdjęcia z rozładunku i przeglądu sprzętu w jednostce wojskowej.

Widać na nich również otrzymane wcześniej przenośne kompleksy przeciwlotnicze 9K333 Wierba. Nie ulega wątpliwości, że Armenia otrzymała nowy wariant Tora-M2KM, gdyż wyrzutnie rakietowe umieszczono na podwoziach ciężarówek KamAZ-6350.

– Armeńskie siły zbrojne zostały wzmocnione przez nowoczesne rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Tor-M2KM – napisał Paszinian na swojej oficjalnej stronie na Facebooku. – Uzbrojenie wyprodukowano w 2019 roku. Jest ono jednym z naszych kluczowych tegorocznych zamówień w dziedzinie obrony.

Kontrakt od samego początku owiany był tajemnicy. Nie do końca znane są warunki jego finansowania i kwota, którą Armenia musiał zapłacić za dostarczone kompleksy. Prawdopodobnie umowę sfinansowano w części z kredytu w wysokości stu milionów dolarów, który Moskwa zaproponowała jesienią 2017 roku. Warto przypomnieć, że o rychłych dostawach zestawów tego typu mówiono już w maju 2018 roku.

Kreml jest stałym dostawcą uzbrojenia dla armeńskich sił zbrojnych. W styczniu zakończyły się negocjacje na linii Erywań–Moskwa w sprawie pozyskania czterech myśliwców wielozadaniowych Su-30SM. Rząd Armenii myśli jednak o zakupie kolejnych maszyn; docelowo ma ich być dwanaście, gdyż tyle potrzeba do sformowania jednej eskadry.

Zobacz też: Zestrzelono azerski śmigłowiec

(janes.com, azatutyun.am)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International