Indyjskie media poinformowały, że Armenia zakupiła cztery radary rozpoznania artyleryjskiego Swathi. Wartość transakcji wynosi około 40 milionów dolarów. Proces dostaw sprzętu armeńskim siłom zbrojnym miał już się rozpocząć. W postępowaniu przetargowym indyjskie radary miały okazać się lepsze od polskich i rosyjskich systemów, także uczestniczących w testach.

Radar Swathi został opracowany przez agencję DRDO i wyprodukowane przez Bharat Electronics Limited (BEL). Może wykryć dokładne miejsce wystrzelenia i tor lotu do siedmiu celów takich jak pociski artyleryjskie, rakietowe i moździerzowe w promieniu 50 kilometrów. Swathi znajdują się od 2017 roku na wyposażeniu armii indyjskiej, która wykorzystuje je między innymi do monitorowania linii demarkacyjnej w Kaszmirze.

Kontrakt byłby pierwszą transakcją na zakup indyjskiego uzbrojenia przez europejski kraj. Ma to szczególne znaczenie wobec planów Nowego Delhi odnośnie zwiększenia sprzedaży uzbrojenia. Niedawno premier Narendra Modi ogłosił zamiar osiągnięcia przez Indie w ciągu pięciu lat eksportu broni na poziomie pięciu miliardów dolarów.

Przedstawiciele przemysłu obronnego prowadzą intensywną kampanię promującą swoje produkty, szczególnie w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Atutem indyjskiego sprzętu względem konkurencyjnych systemów uzbrojenia ma być porównywalna jakość za znacznie niższą cenę.

Zobacz też: Kolejny radar AN/TPQ-36 dla Ukrainy

(indiatoday.in, thenews.com.pk)

Press Information Bureau on behalf of Ministry of Defence, Government of India