Minister obrony Armenii Dawid Tonoian podzielił się informacją o trwających rozmowach z Rosją na temat zakupu kolejnej partii myśliwców Su-30SM. Jest to potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń, że Armenia będzie chciała zwiększyć liczbę posiadanych myśliwców tego typu. Tonoian nie ujawnił jednak dalszych szczegółów dotyczących potencjalnej transakcji, w tym liczby samolotów czy terminu ich dostawy.

Informacje o zamówieniu przez Armenię pierwszych Su-30SM pojawiły się w styczniu 2019 roku. Kontrakt obejmował dostarczenie jedynie czterech samolotów. Już wtedy pojawiały się informacje o chęci zamówienia kolejnych maszyn, tak aby armeńskie siły powietrzne dysponowały chociaż jedną pełną eskadrą, czyli dwunastoma myśliwcami.

Dostawa czterech zamówionych myśliwców została zrealizowana pod koniec 2019 roku. Było to symboliczne odtworzenie armeńskiego lotnictwa myśliwskiego. Do tej pory Erywań nie dysponował myśliwcami – w służbie pozostawały jedynie uderzeniowe Su-25. Te ostatnie zostaną teraz poddane modernizacji w Rosji.

– Podpisaliśmy porozumienie dotyczące programu modernizacji czterech Su-25, które chcieliśmy realizować od wielu lat, i w końcu się to udało – powiedział minister Tonoian.

Zobacz też: Rosjanie rozminowują terytorium Laosu

(news.am)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.