Dzisiaj w spółce Huta Stalowa Wola w obecności ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano długo wyczekiwaną umowę, której przedmiotem są dostawy polskich armatohaubic samobieżnych AHS Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Na jej mocy do 2029 roku polscy artylerzyści otrzymają 96 Krabów z umowy ramowej obejmującej zakup 152 egzemplarzy. Umowa opiewa na kwotę 9 miliardów złotych. Dodatkowo zakupiono ponad 250 wozów towarzyszących dla koreańskich armatohaubic K9 za 8 miliardów złotych.
– Do wielkiej chwili. Do historycznego momentu. Do wielkiego kontraktu dla całej Polski. To wielki prezent dla Wojska Polskiego od polskiego przemysłu zbrojeniowego – cieszył się Kosiniak-Kamysz. – Obecnie jesteśmy w HSW, gdzie znajduje się bardzo dobry sprzęt. Do kontraktu o wartości około 17 miliardów złotych! Do wielkiej inwestycji. Bezpieczeństwo i gospodarka. Te dwie rzeczy spotykają się dziś w Stalowej Woli. Kupujemy Kraby i wozy towarzyszące do haubic K9.
Agencja Uzbrojenia poinformowała, że dwa pierwsze dywizjonowe moduły ogniowe (DMO) Regina w dotychczasowej konfiguracji zostaną dostarczone w latach 2027–2028. Kolejne dwa dywizjony trafią do artylerzystów w latach 2028–2029, jednak w zmodyfikowanej konfiguracji. Kraby przejdą modernizację na podstawie doświadczeń z wojny w Ukrainie.
Kolejne uzbrojenie dla #WojskoPolskie. Tym razem, w obecności wicepremiera W. @KosiniakKamysz, podpisana została umowa na dostawy:
–
✅ 96 haubic samobieżnych KRAB dla 4 dywizjonowych modułów ogniowych REGINA,
✅ wozy dowodzenia, wozy dowódczo-sztabowe, wozy amunicyjne i… pic.twitter.com/uJEsIf4rqf— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) December 23, 2024
Zostaną wyposażone między innymi w zautomatyzowany magazyn pocisków i ładunków miotających oraz automat ładowania, a także dodatkowe wyposażenie takie jak: kolejna wersja systemu samoosłony C-Obra umożliwiająca wykrycie opromieniowania wiązką laserową o małej mocy (emitowaną również przez drony), zintegrowana z systemem aktywnej ochrony klasy soft kill ROSY (Rapid Obscuring System), oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z WKM-B. Dodatkowo Krab otrzyma system obserwacji dookolnej.
Do niedawna Kraby były głównym uzbrojeniem pułków artylerii Wojsk Lądowych. Trafiły do jednostek artylerii we wszystkich czterech dywizjach: 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana), 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana), 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) i 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (18. Dywizja Zmechanizowana). Z uzbrojenia wypierają wiekowe 122-milimetrowe haubice samobieżne 2S1 Goździk.
Drodzy Czytelnicy! Dziękujemy Wam za hojność, dzięki której Konflikty pozostaną wolne od reklam Google w lutym.
Zabezpieczywszy kwestie podstawowe, możemy pracować nad realizacją ambitniejszych planów, na przykład wyjazdów na zagraniczne targi, aby sporządzić dla Was sprawozdania, czy wyjazdów badawczych do zagranicznych archiwów, dzięki czemu powstaną nowe artykuły.
Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.
Z tą zbiórką zwracamy się do Czytelników mających wolne środki finansowe, które chcieliby zainwestować w rozwój Konfliktów. Jeśli nie macie takich środków – nie przejmujcie się. Bądźcie tu, czytajcie nas, polecajcie nas znajomym mającym podobne zainteresowania. To wszystko ma dla nas ogromną wartość.
Do tej pory zawarto kilka umów na dostawy DMO Regina. Pierwszą podpisano w 2008 roku; na jej mocy dostarczono pierwsze 24 armatohaubice w ramach partii wdrożeniowej. Początkowo wyprodukowano je na krajowym podwoziu UPG-NG, jednak w wyniku problemów technicznych zostało ono zastąpione spolonizowanym podwoziem koreańskiej haubicy K9 Thunder. Dostawy pierwszego DMO zakończono w 2017 roku.
Rok wcześniej zakontraktowano 96 Krabów dla czterech DMO. Dostawy realizowane miały być w latach 2019–2024. Zamówiono też wówczas 12 wozów dowódczo-sztabowych (WDSz), 32 wozy dowodzenia (WD), 24 wozy amunicyjne (WA) oraz cztery mobilne warsztaty remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUiE). W skład każdego DMO Regina wchodzą: 24 Kraby, dwa WDSz, dziewięć WD, sześć WA i jeden WRUiE. Wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe posadowione są na gąsienicowych podwoziach LPG, zaś amunicyjne i warsztaty remontów uzbrojenia – na podwoziach samochodów ciężarowych, odpowiednio Jelcz P882.53 i Jelcz P662D.35.
Z powodu wybuchu pełnoskalowej wojny za naszą wschodnią granicą ukraińskie siły zbrojne zamówiły 56 armatohaubic i otrzymały z zasobów Wojsk Lądowych osiemnaście egzemplarzy z wozami towarzyszącymi. Faktycznie przekazano ich zdecydowanie więcej. Według Ukraińców w ramach wsparcia otrzymali 72 Kraby wraz z wozami towarzyszącymi. Oczywiście polski resort obrony i Sztab Generalny nie potwierdzają tej liczby, jednak faktem jest, że populacja „skorupiaków” w polskich brygadach artylerii uległa znacznemu zmniejszeniu.
Aby chociaż częściowo pokryć braki, w 2022 roku podpisano umowę na dostawę dla Wojska Polskiego wybranych komponentów dwóch dywizjonowych modułów ogniowych wyposażonych w AHS Krab. W ramach umowy polscy artylerzyści otrzymają 48 armatohaubic oraz 18 wozów dowodzenia i cztery dowódczo-sztabowe, 12 wozów amunicyjnych i dwa WRUiE dla dwóch DMO Regina. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025–2027. W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele ministerstwa obrony narodowej i przemysłu podpisali umowę ramową na dostarczenie 152 Krabów wraz z pojazdami towarzyszącymi do Sił Zbrojnych RP. Zawarty dziś kontrakt stanowi pierwszą umowę wykonawczą.
Nie mniej ważne są kupione wozy zabezpieczające. Nowe pojazdy, zwłaszcza wozy dowodzenia, zostaną dostarczone na bazie zmodernizowanego podwozia LPG, zarówno dla DMO Regina, jak i dywizjonów uzbrojonych w koreańskie haubice. Wozy zabezpieczenia zostaną dostarczone w latach w latach 2027–2028. Dodatkowo AU potwierdziła, że zawarta dziś umowa obejmuje opracowanie na podwoziu Kraba wozu zabezpieczenia technicznego dla pododdziałów artylerii samobieżnej.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Rosomak S.A., dostarczy #WojskoPolskie kilkaset wozów towarzyszących do haubic samobieżnych K9.
–
✅ ponad 250 wozów towarzyszących dla haubic samobieżnych K9 za blisko 8 mld zł.
–
Wartość umowy obejmuje również… pic.twitter.com/3Q3Uo8L3gK— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) December 23, 2024
Warto podkreślić, że do tej pory podpisano dwie umowy na zakup koreańskich K9. W 2022 roku podpisano umowę ramową na łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i K9PL (dla 28 dywizjonowych modułów ogniowych) oraz zamówiono 212 haubic samobieżnych K9A1 z dostawami w latach 2022–2026.
W grudniu ubiegłego roku podpisano drugą umowę wykonawczą na sześć kolejnych K9A1 z dostawą w 2025 roku i 146 w lekko spolonizowanej wersji K9PL, które zostaną dostarczone w latach 2026‒2027. Spolonizowane haubice oprócz montowanego w K9A1 systemu zarządzania walką Topaz otrzymają systemy polskiej produkcji, między innymi uzbrojenie strzeleckie, system ostrzegania o opromieniowaniu laserem Obra-3 czy systemy gaśnicze. Dwa wcześniejsze kontrakty nie obejmowały jednak zakupu żadnych wozów towarzyszących, stąd też dostarczane obecnie K9 wykorzystywały te znajdujące się w zasobach Wojsk Lądowych.