Czeski holding Czechoslovak Group zaprezentował grafiki komputerowe przedstawiające nową armatohaubicę samobieżną na podwoziu kołowym Dita, opartą na pochodzącej jeszcze z lat siedemdziesiątych armatohaubicy vz.77 Dana. Rewolucją jest osadzenie na ośmiokołowym podwoziu nowego działa kalibru 155 milimetrów, która może strzelać amunicją standardową NATO. Od dany Dany M2 ma różnić się także wyższym stopniem zautomatyzowania. Nie ma jednak jasnych deklaracji, na jakim etapie znajduje się jej rozwój.

Nowe uzbrojenie główne ma lufę o długości 45 kalibrów. Kąt jej podniesienia mieści się w zakresie od –3° do 70°. Uzbrojeniem pomocniczym jest przeciwlotniczy wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kalibru 12,7 milimetra.

Według zapewnień holdingu Dita, wykorzystując pocisk dalekonośny DN1CZ (znany już ze zmodernizowanej Dany-M1 CZ i oryginalnej Dany wz. 77), może prowadzić ogień na maksymalnym dystansie 39 kilometrów. Szybkostrzelność ciągła ma sięgać pięciu strzałów na minutę, w pierwszej minucie ostrzału Dita może posłać sześć pocisków. Zapas amunicji to 40 pocisków. Zmodernizowane układy stabilizacji działa mają znacznie skrócić czas potrzebny na rozwinięcie pozycji bojowej i przejście do pozycji marszowej.Masa bojowa haubicy osadzonej na podwoziu Tatra T815-VP-31M 8×8 wynosi 29 ton. Długość zestawu to 13,02 metra (z lufą skierowaną do przodu), szerokość – 3,085 metra, wysokość – 3,122 metra. W pojeździe zamontowano silnik wysokoprężny Tatra T3-928-90 V8 o mocy 408 koni mechanicznych. Dzięki temu pojazd może rozpędzić się do 90 kilometrów na godzinę pod drogach asfaltowych i do 25 kilometrów na godzinę w terenie. Na pełnym baku może przejechać maksymalnie około 600 kilometrów pod drogach utwardzonych, w terenie zasięg jest o połowę niższy.

Obsadzona jest przez dwóch żołnierzy – kierowcę i dowódcę – znajdujących się w słabo opancerzonej kabinie, co oznacza rezygnację z celowniczego i amunicyjnych. Według producenta opancerzenie kabiny jest na poziomie 1 według NATO-wskiej normy STANAG 4569A. W kabinie znalazł się cyfrowy system kierowania ogniem zintegrowany z automatycznym systemem celowania ASAP (Automatic Setting of Action Position) oraz systemy: zarządzania walką BMS, selekcji amunicji i nadzoru nad jej ładowaniem.

Do dyspozycji załogi oddano układ autodiagnostyki, system nawigacji, centralny układ pompowania kół i regulacji ciśnienia w oponach, układ klimatyzacji oraz system obrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Pomocnicze źródło zasilania (24 wolty) zapewnia działanie pompy hydraulicznej i prowadzenie ostrzału, gdy silnik główny pozostaje wyłączony. Dita ma brodzić w przeszkodach wodnych o głębokości do 1,2 metra, pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 30° i poruszać się po zboczach o maksymalnym nachyleniu 15°. Może także pokonywać rowy o szerokości 2 metrów i przeszkody pionowe o wysokości 0,47 metra.Dita dołącza do dział kalibru 122 i 152 milimetrów, które od dawna są oferowane przez Excalibur Army. Jeśli pandemia COVID-19 nie pokrzyżuje planów, Ditę będzie można publicznie zobaczyć już niebawem. Czeska armatohaubica pojawi się już w lutym podczas salonu przemysłu obronnego IDEX w Abu Zabi.

W kontekście tej informacji warto przypomnieć, że w listopadzie Praga czasowo zawiesiła rozpoczęte negocjacje z przedsiębiorstwem Nexter Systems w sprawie pozyskania pięćdziesięciu dwóch armatohaubic samobieżnych CAESAR kalibru 155 milimetrów dla wojsk lądowych. Oficjalnym powodem jest konieczność dokonania pogłębionej analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse państwa, choć pogłoski mówią o mało elastycznym podejściu obu stron do ustępstw w rozmowach i o ich trudnym przebiegu.

Zobacz też: Włochy planują budowę nowych niszczycieli

(militaryleak.com)

Excalibur Army