Rządy Kazachstanu i Haszymidzkiego Królestwa Jordanii podpisały długofalową umowę o współpracy wojskowo-technicznej i w dziedzinie przemysłu obronnego. Na jej mocy kazachskie ministerstwo obrony zajmie się organizacją dostaw sprzętu wojskowego do bliskowschodniego państwa. Sygnowane porozumienie jest efektem wizyty ministra obrony Kazachstanu Imangali Tasmagambetowa w Jordanii.

Najważniejszy punkt nowej umowy przewiduje dostawę Arłanów, transporterów opancerzonych typu MRAP. Podpisując ramowe porozumienie, Amman planuje zakup pięćdziesięciu pojazdów tego typu. Według doniesień medialnych część z nich już została zamówiona. Brak jest jednak informacji o wolumenie pierwszej dostawy. Produkowane będą przez Kazakhstan Paramount Engineering (KPE), spółkę której udziałowcami są Kazakhstan Engineering Distribution i Paramount Group z Republiki Południowej Afryki. Pojazdy będą montowane w lokalnych zakładach spółki w Astanie, otwartych w ubiegłym roku. Nieznany jest również harmonogram przyszłych dostaw, choć producent twierdzi, że całość zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Arłan (Wilk) jest transporterem opancerzonym o zwiększonej odporności na wybuchy min. Stanowi przystosowaną do kazachskich, zimowych warunków modyfikację południowoafrykańskiego Maraudera (na zdjęciu). Przewozić może do dziesięciu żołnierzy. Może służyć również jako platforma do odpalania rakiet i jako wóz wsparcia ogniowego. W podstawowej wersji wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Opancerzenie pojazdu daję ochronę przed wybuchem ośmiu kilogramów trotylu pod kadłubem lub czternastu pod kołami. Arłan jest odporny na ostrzał z pocisków kalibru do 12,7 milimetra.

Negocjacje w sprawie dostaw sprzętu wojskowego dotyczyły także innych produktów przemysłu obronnego: noktowizorów i urządzeń celowniczych, wielkokalibrowych karabinów maszynowych NSWS kalibru 12,7 milimetra oraz modułów uzbrojenia i systemów komunikacyjnych.

Podpisane porozumienie to cześć szerszej współpracy, Amman zgodził się również wziąć udziału w Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego KADEX 2016. Odbędą się one w kazachskiej stolicy w dniach 2-5 czerwca bieżącego roku.

(defence-blog.com, armyrecognition.com; fot. Gulustan, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Gulustan, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported