Wczoraj indyjskie wojska lądowe i Organizacja Badań i Rozwoju (DRDO) przeprowadziły testy ogniowe nowej amunicji termobarycznej na poligonie Chandipur w stanie Orisa. Pociski zostały wystrzelone przez załogę czołgu podstawowego Arjun. Za cel służył wycofany ze służby liniowej czołg T-55. Podczas pierwszego strzelania wykorzystano głowice odłamkowo-burzące. Później po raz pierwszy z tej platformy opalono pociski z głowicami termobarycznymi. Próby przeprowadzono w odstępie jednej godziny.

Celem było sprawdzenie jak spisują się te dwa rodzaje głowic w stosunku do innych czołgów w warunkach zbliżonych do wojennych. DRDO poinformowała, że podczas testów zebrała dużą ilość danych, które pozwolą na dalszy rozwój pocisków.

Indyjskie media powołując się na wypowiedzi anonimowych urzędników resortu obrony opisały testy jako zakończone pełnym sukcesem. Czołg-cel został zniszczony. Potwierdzony miały zostać także właściwości lokalnie produkowanych głowic termobarycznych. Dzisiaj odbędą się kolejne próby ogniowe z użyciem amunicji tego rodzaju.

(defenseworld.net; fot. Ajai Shukla, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India)

Ajai Shukla, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India