Indyjskie wojska lądowe i Organizacja Badań i Rozwoju (DRDO) przeprowadziły testy ogniowe pocisków przeciwpancernych LAHAT z głowicą odłamkowo-burzącą na poligonie Pokhran w stanie Radżastan. Naukowcy testowali pociski wystrzeliwane w trybie salwowym przez załogi czołgów podstawowych Arjun Mk II przeciwko czołgowi-celowi.

Podczas prób ogniowych bardzo ważne było zebranie danych do późniejszej analizy. Badano przede wszystkim celność pocisku i jego przebijalność. Według indyjskich źródeł zakończyły się one sukcesem, gdyż pociski zniszczyły cel. Podobne testy zaplanowano na kolejne dni.

DRDO opracowuje Arjuna Mk II od 2012 roku (zobacz też: Arjun Mk II już w 2016 roku?). Obecnie wojska lądowe mają problem z masą czołgu, dotychczasowe modernizacje, z instalacją pancerza reaktywnego włącznie, zwiększyły bowiem masę Arjuna Mk II z 45 do 68 ton. Obecnie trwają prace nad jej zmniejszeniem dzięki użyciu lżejszej stali azotowanej do budowy kadłuba. Ponadto będą one wykorzystywać aluminiowe koła jezdne zamiast stalowych.

Wojska lądowe chcą, aby Arjun Mk II ważył 50–55 ton, ale do tej pory nie udało się osiągnąć zakładanych parametrów. Obecna masa jest nie do zaakceptowania, gdyż znacznie obniża potencjał czołgu.

W lutym bieżącego roku podczas Aero India 2017 w Bengaluru firma Bharat Electronics zaprezentowała zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym NSWT kalibru 12,7 milimetra. Dzięki temu czołgiści będą mogli strzelać do celów powietrznych, pozostając w bezpiecznym wnętrzu czołgu. Obecnie są one obsługiwane ręcznie. Podstawowym uzbrojeniem jest działo kalibru 120 milimetrów.

Pocisk LAHAT ma zasięg 5 kilometrów. Został opracowany przez Israel Aerospace Industries pod kątem wystrzeliwania z dział czołgów Merkawa.

Zobacz też: Chińczycy chwalą Arjuna

(armyrecognition.com, newindianexpress.com)

Anirvan Shukla, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons