Indyjska minister obrony Nirmala Sitharaman poinformowała o zwodowaniu drugiego atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi typu Arihant. Jednostka otrzymała imię Arighat.

Zbudowany w stoczni BSC w Visakhapatnamie okręt został zwodowany 19 listopada. Jest to miesięczne opóźnienie w stosunku do pierwotnie deklarowanego terminu, nie wyjaśnia jednak, dlaczego resort obrony zwlekał ponad trzy tygodnie z podaniem informacji o tak istotnym wydarzeniu. Według indyjskich mediów Arighat rozpoczął już stoczniowe próby morskie. Jednostka ma wejść do służby już pod koniec przyszłego roku, aczkolwiek sceptycy uważają, że bardziej realny termin to lata 2020–2021.

Prototypowy Arihant podniósł banderę w 2016 roku. W planach jest budowa łącznie czterech boomerów, chociaż podobno może powstać także piąty taki okręt. Prace nad dwiema kolejnymi jednostkami miały już ruszyć. Wodowanie pierwszej z nich spodziewane jest pod koniec przyszłego roku.

Sporym problemem w budowaniu indyjskiej triady nuklearnej jest brak odpowiednich pocisków balistycznych dla okrętów podwodnych. Obecnie na uzbrojeniu znajdują się jedynie rakiety krótkiego zasięgu K-15, mogące razić cele na dystansie od 750 do 1900 kilometrów. Dość zaawansowane są prace nad pociskami średniego zasięgu K-4 (3500 kilometrów), które dzięki zaawansowanemu systemowi naprowadzania cechować się mają dużą precyzją. DRDO pracuje również nad rakietami średniego zasięgu K-5 i międzykontynentalnymi K-6.

Zobacz też: Indie rozpoczynają prace nad rodzimym SSN

(thediplomat.com)

Chanakyathegreat na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0