Włoskie ministerstwo obrony podało 5 lutego oficjalną informację na temat podpisanego w sierpniu zeszłego roku kontraktu na modernizację trzech czołgów podstawowych C1 Ariete. Będą one odgrywać rolę prototypów dla nowej odmiany tych czołgów, opracowanej w ramach tak zwanego Mid-Life Upgrade (MLU). Zakres zmian w zamówionych prototypach będzie rozległy.

Za najbardziej priorytetowe aspekty uznano poprawienie mobilności i unifikację z innych włoskimi wozami bojowymi. Dlatego też Ariete otrzyma w ramach Mid-Life Upgrade nowy powerpack składający się z przekładni Renka HSWL 295 (obecnej już w czołgach podstawowych K2 i Altay), która jest połączona z nowym układem hamulcowym i zaprojektowanym jeszcze półtorej dekady temu specjalnie na potrzeby tej modernizacji 12-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym Iveco VECTOR 12 o mocy 1500 koni mechanicznych (wykorzystującym wspólne podzespoły z silnikiem VECTOR 8 obecnym w kołowych niszczycielach czołgów B2 Centauro). Zastąpi to obecny układ napędowy, w którego skład wchodzi zaprojektowany jeszcze w latach 80. silnik FIAT-Iveco MTCA 12V o mocy 1270 koni mechanicznych sprzężony z przekładnią niemieckiej firmy ZF Friedrichshafen.

Dodatkowo zmodernizowany czołg otrzyma nowe zawieszenie na drążkach skrętnych wraz z nowymi przekładniami bocznymi i nowymi, szerszymi gąsienicami. Ponadto obecny w czołgach system kierowania ogniem TURMS zostanie zmodernizowany do najnowszej wersji obecnej u kołowych pobratymców, z których otrzyma nowy kalkulator balistyczny, moduł optoelektroniczny celowniczego LOTHAR i panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy ATTILA-D.

Innym, niewspomnianym w komunikacie, aspektem, który ma zostać poprawiony, jest bezpieczeństwo załogi w pojeździe. Czołgi otrzymają łatwo demontowane moduły osłony pasywnej z przodu pojazdu i pancerz reaktywny ROMOR, który pojawi się na bokach wozów bojowych, oraz zostaną wyposażone w nowy system przeciwpożarowy ulokowany zarówno w wieży, jak i w kadłubie „Baranów”.

Proces modernizacji zostanie przeprowadzony w zakładach wchodzących w skład Konsorcjum Iveco-Oto Melara (CIO), które są ulokowane w Spezii (zakłady Leonardo) i w Bolzano (zakłady Iveco). Zmodernizowane już czołgi mają trafić na testy do włoskich pododdziałów pancernych w przyszłym roku.

Zobacz też: Powstaje nowy system samoobrony Typhoona – Praetorian Evolution

(esercito.difesa.it)

Esercito Italiano