Do Chińskiej Republiki Ludowej przybyła argentyńska delegacja, która ma zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat chińsko-pakistańskiego myśliwca JF-17 Thunder i jego ewentualnego zakupu przez Buenos Aires na potrzeby rodzimego lotnictwa. W skład delegacji wchodzą między innymi szef sztabu argentyńskich wojsk lotniczych, generał brygady Mario Callejo, i prezes Fábrica Argentina de Aviones Brigadier San Martín S.A., Matías Savoca.

Przyszłość argentyńskiego lotnictwa myśliwskiego stoi obecnie pod dużym znakiem zapytania. Wiadomo, że Argentyna chciałaby kupić Gripeny wyprodukowane w Brazylii, ale ze względu na wciąż trwający spór o Falklandy sprzeciwia się temu Wielka Brytania. Mówiło się również o zakupie izraelskich Kfirów, które jednak byłyby tylko rozwiązaniem przejściowym.

Opcja chińsko-pakistańska wydaje się więc bardzo atrakcyjna. Przede wszystkim Buenos Aires mogłoby liczyć na transfer technologii i produkcję myśliwców w rodzimych zakładach; początkowo w grę wchodziłby zakup od dwunastu do czternastu maszyn (jedna eskadra), ale liczba ta może się wkrótce zwiększyć do dwudziestu czterech, a z biegiem czasu mogłaby przekroczyć trzydzieści. Dodatkowym argumentem będzie oczywiście zacieśnienie więzi gospodarczych z Pekinem.

(infodefensa.com, fot. Peng Chen na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0)

Peng Chen, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0