Jak informuje Jane’s, Argentyna dokonała wyboru nowego myśliwca i jest nim południowokoreański FA-50 Golden Eagle. Informacja jest jeszcze nieoficjalna, ale ma zostać ogłoszona wkrótce.

Argentyna od lat boryka się z wieloma problemami w swoim lotnictwie wojskowym. Wynikają one z wieloletnich problemów finansowych całego państwa, którego nie było stać na utrzymanie w linii dotychczasowych myśliwców ani na zakup maszyn nowych lub używanych. Problem stanowiło nawet zebranie funduszy na przetransportowanie do Argentyny kupionych we Francji Super Étendardów.

Anonimowy przedstawiciel argentyńskich sił zbrojnych zapewnia, że decyzja o wyborze FA-50 została już podjęta i powinna zostać ogłoszona publicznie w najbliższym czasie, a dostawy powinny się rozpocząć wkrótce potem. Cały proces mogą opóźnić wybory prezydenckie zaplanowane na koniec października, ale decyzja nie powinna być już zmieniona. Argentyna zamierza kupić dziesięć myśliwców.

W 2015 roku Argentyna wycofała ostatnie Mirage’e III i 5, a utrzymanie w sprawności starych A-4AR Fightinghawków najczęściej okazywało się niemożliwe ze względu na bark funduszy lub trudności techniczne w obsłudze starych samolotów. Od tego momentu pojawiło się mnóstwo sprzecznych komunikatów o planach zakupowych argentyńskiego lotnictwa. Mówiło się o używanych Kfirach, Mirage’ach F1, Gripenach, M-346, Typhoonach, JF-17, L-159, a nawet Su-24.

Zobacz też: Argentyńskie samoloty dla Gwatemali

(janes.com)

ROKAF, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic