Włoskie ministerstwo obrony ujawniło, że argentyńskie wojska lotnicze testowały w bazie Aeronautiki Militare w Lecce samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Master. Delegacja z Buenos Aires przebywała tam w dniach 12 i 13 października. W toku wizyty argentyńscy piloci odbywali loty na Masterach.

Argentyńczycy zainteresowani byli głównie zdolnościami M-346 w zakresie powietrze–powietrze i powietrze–ziemia. Oznacza to, że jeżeli ostatecznie dojdzie do transakcji, najprawdopodobniej będzie ona dotyczyć wersji szkolno-bojowej M-346FT.

Jest ona w stanie przenosić szeroki wachlarz uzbrojenia, także precyzyjnego, między innymi pociski powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder czy IRIS-T, pociski powietrze–ziemia AGM-65 Maverick i różnorodne bomby. Producent, koncern Leonardo, zapewnia, że na życzenie klienta w samolocie można zainstalować radar.

Jest to już drugi samolot podobnej klasy, z którym zapoznali się piloci Fuerza Aérea Argentina. Jak pisaliśmy w ubiegłym miesiącu, Argentyńczycy latali już w Korei na lekkich samolotach bojowych KAI FA-50, czyli bojowej odmianie samolotu szkolnego T-50 Golden Eagle. Najwyraźniej w Buenos Aires postanowiono, że istnieją lepsze sposoby na obudowanie potencjału wojsk lotniczych niż kupowanie beznadziejnie przestarzałych myśliwców z trzeciej ręki.

(janes.com; fot. Łukasz Golowanow, konflikty.pl)