Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii jest gotowe do przeprowadzenia przeglądu planów obrony Falklandów (Malwinów). Powodem są doniesienia o gotowości Kremla do zawarcia z rządem Argentyny umowy, której przedmiotem byłby leasing dwunastu samolotów bombowych Su-24 dla Sił Powietrznych Argentyny (Fuerza Aérea Argentina). W ramach zapłaty w druga stronę powędrowałaby żywność. Argentyńczycy, dla których ostatnia transakcja dotycząca Gripenów zakończyła się fiaskiem, chwytają się różnych sposobów na odnowienie swojej floty powietrznej. Od kilku lat Fuerza Aérea Argentina starają się zastąpić przestarzałe samoloty Dassault Mirage IIIEA, IAI Dagger i A-4 Skyhawk nowszymi konstrukcjami.

Według doniesień medialnych argentyńskie wojska lotnicze otrzymałyby Su-24 przed wprowadzeniem do użytku pierwszego z dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth. Brytyjskie lotniskowce pełną gotowość operacyjną mają osiągnąć w 2023 roku. Według rzekomych wypowiedzi urzędników z Whitehallu różnica czasowa w dostawie mogłaby stworzyć „lukę w obronie Falklandów”. Mimo że Su-24 nie jest konstrukcją nową, to Brytyjczyków najbardziej frapuje większy zasięg samolotu, który byłby w stanie uderzyć w cele na Falklandach bez potrzeby międzytankowania. Ponadto naddźwiękowa prędkość samolotu znacznie skróciłaby czas na właściwą reakcję garnizonu obronnego.

Argentyna uważa się za suwerena wysp w Ameryce Południowej, co wymaga od Brytyjczyków utrzymywania stałego garnizonu w liczbie około 1200 żołnierzy. Ponadto Falklandów czy, jak kto woli, Malwinów chronią cztery wielozadaniowe Typhoony i pociski ziemia-powietrze Rapier. Doraźnie w tym regionie pojawiają się również brytyjskie jednostki nawodne i podwodne. Wydaje się jednak, że potencjalna dostawa Su-24 nie zmieni układu sił na obszarze Falklandów. Z drugiej strony brytyjskie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, w którym zapewniło, że podejmuje regularne oceny potencjalnych zagrożeń militarnych dla Falklandów i zapewnić w przyszłości odpowiedni poziom obrony oraz zdolność do przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom.

Aktualizacja: Minister obrony Agustín Rossi kategorycznie zaprzeczył tym doniesieniom i oświadczył, że jego rząd nie prowadzi w tej sprawie jakichkolwiek negocjacji.

(janes.com, na zdjęciu Su-24M rosyjskich WWS, fot. Dmitriy Pichugin, na licencji Free Software Foundation 1.2)