Według kremlowskiej agencji prasowej Sputnik rząd Argentyny jest zainteresowany myśliwcami MiG-29. Federalna Służba do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej otrzymała w ubiegłym tygodniu zapytanie w sprawie kupna co najmniej piętnastu maszyn tego typu.

Wiadomość tę potwierdził wicedyrektor służby, Anatolij Punczuk, który ujawnił także, iż właśnie przygotowywana jest oficjalna odpowiedź. Później link do informacji na stronie internetowej Sputnika umieścił na swoim profilu na Twitterze wicepremier Dmitrij Rogozin. Nie wiadomo jednak na razie, o którą konkretnie wersję MiG-a-29 może chodzić.

Gorączkowe poszukiwania samolotów bojowych dla Fuerza Aérea Argentina trwają już od ponad roku, to znaczy od wycofania ze służby myśliwców Mirage (i pochodnych). Niedawno w mediach branżowych znów pojawiła się sprawa odkupienia używanych Kfirów od Izraela. Wiadomo też, że Argentyna analizowała możliwość kupna samolotów szkolno-bojowych, na przykład M-346FT, zamiast klasycznych myśliwców.

Buenos Aires na razie w żaden sposób nie ustosunkowało się do wiadomości podanych przez Rosjan. Nie wiadomo więc, czy Moskwa naprawdę otrzymała zapytanie, ale kanały, którymi informacja ta wydostała się na światło dzienne, pozwalają sądzić, że jest ona wiarygodna.

(sputniknews.com, infodefensa.com)

Łukasz Golowanow, konflikty.pl