Prezes Textrona Scott Donnelly ujawnił, że Arabia Saudyjska jest zainteresowana kupnem lekkich samolotów uderzeniowych Textron AirLand Scorpion. Wstępne rozmowy w tej sprawie już się rozpoczęły.

– Sądzimy, że obecnie właściwości lotne oraz potencjał i możliwości Scorpiona czynią z niego produkt bardzo dobrze przystosowany do ich [Saudów] wymagań – zapewnia Donnelly. – Ale sprawa wciąż jest w fazie, w której dopiero nabiera kształtów.

Scorpiony dla Arabii miałyby stanowić część wielomiliardowej umowy na sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia Rijadowi, w której ramach złożono już między innymi zamówienie na śmigłowce Black Hawk i na cztery fregaty. Porozumienie to obejmuje także niesprecyzowane co do typu i liczby lekkie samoloty uderzeniowe, warte około dwóch miliardów dolarów.

Tymczasem już w przyszłym miesiącu Scorpion może wykonać znaczący krok naprzód w drodze ku służbie w szeregach US Air Force. Właśnie wtedy odbędzie się cykl prób mających ocenić przydatność samolotów mogących potencjalnie stać się rdzeniem programu OA-X. Poza Scorpionem są to Beechcraft AT-6 i Embraer/Sierra Nevada A-29.

Zobacz też: McCain: 300 lekkich samolotów bojowych dla US Air Force

(flightglobal.com)

Textron