W ciągu dwóch lat pod podpisanej w środę umowy Arabia Saudyjska rozpocznie produkcję samolotów Antonowa. Taqnia Aeronautics podpisała z ukraińską firmą umowę na produkcję i rozwój samolotu transportowego An-32. Umowa przewiduje transfer technologii oraz pomoc ukraińskich specjalistów w uruchomieniu produkcji.

Produkowany w Arabii An-32 ma mieć wydłużony zasięg i udźwig oraz będzie mógł być wykorzystywany zarówno przez firmy cywilne jak i wojsko. Samolot będzie wyposażony w zachodnie silniki i awionikę. Przy produkcji samolotu pracować będą mogli jedynie Saudyjczycy i Ukraińcy, co tym pierwszym pozwoli wejść do przemysłu lotniczego, a tym drugim przyniesie pieniądze i pracę dla większej ilości osób.

Saudyjczycy byli zainteresowani samolotami Antonowa już w 2013 roku, gdy ich delegacja odwiedziła ukraińską fabrykę. Negocjacje kontraktowe trwały siedem miesięcy. W pierwszej fazie Saudyjczycy zapłacili 150 milionów dolarów, a wstępne założenia mówią o produkcji ośmiu samolotów.

Zmodernizowany samolot będzie nosił oznaczenie An-132, a Arabia Saudyjska będzie posiadać pełnię praw intelektualnych do tej konstrukcji.

(defensenews.com, fot. Sean D’Silva via Wikimedia Commons)