Arabia Saudyjska ma otrzymać 100 kołowych transporterów opancerzonych VAB Mk3 i taką samą liczbę lekkich pojazdów taktycznych Sherpa. Uzbrojenie jest częścią trzymiliardowego grantu monarchii Saudów dla libańskich sił zbrojnych. Uzbrojenie dostarczają Francuzi, zaś wszystkie pojazdy do Libanu trafią przez Rijad.

Dyrektor generalny Renault Trucks Defence Emmanuel Levacher poinformował, że 27 stycznia bieżącego roku parlamentarna komisja obrony i jego firma podpisały kontrakt na dostawę wyżej wymienionego sprzętu. Jednakże w lutym Rijad ogłosił zawieszenie pomocy o wartości trzech miliardów dolarów, a także niewykorzystanej części innego wartego miliard dolarów grantu, który Saudyjczycy przyznali Bejrutowi w sierpniu 2014 roku. Powodem była odmowa libańskiego rządu w sprawie prośby o potępienie ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie, do którego doszło 2 stycznia 2016 roku.

Summa summarum Arabia Saudyjska zdecydowała się wywiązać z zobowiązań zaciągniętych na mocy styczniowej umowy z Renault Trucks Defence. Według libańskich źródeł politycznych Rijad walczył o to, aby Francuzi dostarczyli pojazdy do Egiptu. Pojawiły się jednak komplikacje z zapewnieniem niezbędnego zezwolenia na wwóz do Kairu. Wówczas Saudyjczycy zdecydowali się przyjąć pojazdy na swoim terytorium.

Podczas tegorocznych targów Eurosatory Nexter poinformował o otrzymanym zamówieniu na dostawę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia ARX25 dla wszystkich VAB-ów Mk3 zamówionych przez bliskowschodni kraj. Pierwsze dostawy planowane są na początek roku 2018. ARX25 uzbrojony jest w stabilizowaną armatę automatyczną M811 kalibru 25 milimetrów z dwudrożnym doprowadzeniem amunicji i sprzężonym karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra.

(defenseworld.net; fot. Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)