5 kwietnia amerykański Departament Stanu wyraził zgodę się na sprzedaż Arabii Saudyjskiej 180 armatohaubic samobieżnych M109 A5/A6 Paladin kalibru 155 milimetrów. Wartość transakcji ma sięgnąć około 1,3 miliarda dolarów.

Do czynnej służby trafi 177 systemów artyleryjskich, zaś pozostałe trzy będą statycznymi urządzeniami szkoleniowymi. Ponadto Amerykanie sprzedadzą 180 karabinów maszynowych M2 HB kalibru 12,7 milimetra, osiem Zaawansowanych Systemów Taktycznych Polowych Danych Artyleryjskich oraz trzy systemy dowodzenia i kontroli używane przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Kontrakt obejmie również zobowiązanie do przeprowadzania remontów tych systemów artyleryjskich, a także dostawę części zamiennych, dokumentacji technicznej, pakietu logistycznego i wsparcia.

Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa przesłała już wymagane dokumenty do Kongresu, który w ciągu trzydziestu dni ma się wypowiedzieć w sprawie sprzedaży Paladinów. Prawdopodobnie jest to tylko formalność. Departament Stanu wyraźnie wskazał, że dostawa doprowadzi do wzmocnienia saudyjskich wojsk lądowych i radzenia sobie z obroną terytorium.

Całkowicie pominięto fakt potencjalnego negatywnego wpływu na eskalację wojny domowej w sąsiednim Jemenie. Artyleria odgrywa bowiem istotną rolę w tym konflikcie. Królewskie Saudyjskie Wojska Lądowe używają obecnie armatohaubic Paladin w wersji M109A2/A3/A5.

Warto wspomnieć, że jest to już kolejna informacja o dostawie dużej ilości sprzętu wojskowego dla Rijadu. Ocenia się, że jest to namacalny efekt wizyty księcia Muhammada ibn Salmana w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec marca informowaliśmy, że Saudowie otrzymają części zamienne dla czołgów podstawowych M1A2S Abrams i bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, a także 6600 pocisków BGM-71F TOW 2 i dziewięćdziesiąt sześć przeznaczonych do ćwiczeń.

Kolejna umowa zakłada pozyskanie usługi wsparcia dla śmigłowców AH-64D/E Apache, UH-60L Black Hawk, Schweizer 333 i Bell 406CS za kwotę 107 milionów dolarów

Zobacz też: Saudowie gotowi do uruchomienia programu nuklearnego

(dsca.mil)

Staff Sgt. Richard Wrigley, domena publiczna