Harriery należące do 223. Eskadry Szturmowej Korpusu Piechoty Morskiej zostały uzbrojone w rakiety APKWS. Jednostka ta stacjonuje obecnie w Bahrajnie, gdzie bierze udział w walkach przeciwko ISIS.

Dostawa rakiet nastąpiła po zaledwie siedmiu miesiącach od zgłoszenia takiej potrzeby przez dowództwo Korpusu. Tym samym AV-8B stał się pierwszym samolotem taktycznym mającym w swoim uzbrojeniu APKWS. Advanced Precision Kill Weapon System to pociski z półaktywnym laserowym systemem naprowadzania, korzystające ze standardowych wyrzutni dla niekierowanych pocisków rakietowych rodziny Hydra 70. Przeznaczone są do zwalczania celów lekko opancerzonych i nieopancerzonych oraz budynków w terenie zabudowanym lub na ograniczonej przestrzeni. Do ich zalet należą cena i masa, wynoszące jedną trzecią analogicznych wartości dla standardowych pocisków naprowadzanych laserowo. BAE Systems rozpoczął prace nad APKWS, aby wypełnić lukę, jaka powstała pomiędzy pociskami klasy Hellfire a zwykłymi rakietami niekierowanymi. Od 2012 roku Marines używali APKWS w Afganistanie na śmigłowcach.

Te same powody, czyli niska cena i wysoka precyzja, były powodami, dla których zdecydowano się zintegrować rakiety z Harrierami. Z powodu szybkiego tempa realizacji programu, na razie rakiety można odpalać jedynie w niektórych profilach lotu samolotu, ale trwają już prace mające na celu taką integrację, by rakiety mogły być odpalane w całym zakresie manewrów dostępnych dla Harriera.

(janes.com; fot. US Navy)