Produkowane przez BAE Systems rakiety APKWS po raz pierwszy zostały zamontowane pod skrzydłami F-16. Pociski są wykorzystywane w operacjach w Iraku i Afganistanie, a zostały zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, która dopuszcza również możliwość ich zastosowania na samolotach A-10. To pierwszy przypadek użycia tego uzbrojenia w klasycznym samolocie.

Do tej pory APKWS używano głównie na śmigłowcach AH-1 i AH-64 oraz samolotach AV-8B. W trakcie realizacji są plany integracji z AH-6. – APKWS jest doskonałym przykładem dobrej współpracy przemysłu z połączonymi rodzajami sił zbrojnych w celu szybkiego spełniania wymagań Dowództwa Lotnictwa Bojowego – chwalił generał broni Shaun Morris

APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) to pociski z półaktywnym laserowym systemem naprowadzania, korzystające ze standardowych wyrzutni dla niekierowanych pocisków rakietowych rodziny Hydra 70. Przeznaczone są do zwalczania celów lekko opancerzonych i nieopancerzonych oraz budynków w terenie zabudowanym lub na ograniczonej przestrzeni. Do ich zalet należą cena i masa, wynoszące jedną trzecią analogicznych wartości dla standardowych pocisków naprowadzanych laserowo. BAE Systems rozpoczął prace nad APKWS, aby wypełnić lukę, jaka powstała pomiędzy pociskami klasy Hellfire a zwykłymi rakietami niekierowanymi.

(flightglobal.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)