W związku z wycofywaniem ze służby śmigłowców rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior US Army zdecydowała się wysłać na Alaskę oddział śmigłowców szturmowych AH-64 Apache. Aby przystosować je do operowania w zimowych warunkach, zostaną one wyposażone w płozy.

Pierwszą jednostką AH-64, której maszyny zostaną wyposażone w płozy, będzie 1. Batalion Rozpoznawczo-Szturmowy z 25. Pułku Lotniczego stacjonujący w Fort Wainwright. Wojska lądowe są w tej chwili w trakcie opracowywania programu szkoleniowego dla załóg latających z płozami.

Chociaż dla AH-64 jest to nowe rozwiązanie, amerykańska armia od lat ma do czynienia z płozami i zna zalety z ich użytkowania w trudnych warunkach. Płozy pozwalają rozłożyć ciężar śmigłowca na większą powierzchnię w porównaniu z podwoziem kołowym, zapobiegają poślizgom i pozwalają na lądowania na terenach podmokłych. Ważące około 180 kilogramów płozy będą niemal nieodczuwalne w czasie pilotowania śmigłowca. Dodatkowo zostaną w nich wykonane otwory na podwozie kołowe, dzięki czemu na lotniskach śmigłowce będą mogły kołować w sposób tradycyjny.

(techtimes.com; fot. U.S. Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Dominique Pineiro)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Dominique Pineiro