Amerykańskie źródła wojskowe nieoficjalnie poinformowały o planowanej na początek listopada dostawie pierwszej transzy śmigłowców szturmowych AH-64E dla Tajwanu. Tym samym Republika Chińska stanie się drugim po USA użytkownikiem najnowszej wersji Apache.

Według tajwańskiej agencji informacyjnej CNA najbardziej prawdopodobną datą dostawy jest 4 listopada. Początkowo zakładano, że śmigłowce dotrą na Tajwan jeszcze w tym miesiącu, wszystko uległo jednak opóźnieniu z powodu przymusowego zawieszenia funkcjonowania amerykańskiej administracji. Sześć śmigłowców pierwszej transzy ma trafić do portu w Kaohsiung, a stamtąd do bazy lotniczej wojsk lądowych w Tainanie. Druga transza ma trafić do odbiorcy w grudniu, a pozostałe maszyny do końca przyszłego roku. Szkolenie ukończyły już pierwsze załogi, umożliwi to wprowadzenie śmigłowców do służby już w roku 2014.

Umowę na dostawę trzydziestu AH-64E podpisano jeszcze w 2008 roku. Łączna wartość kontraktu wynosi dwa miliardy dolarów. Maszyny uzupełnią posiadane już przez Tajwan AH-1W. Najnowsza wersja Apache cieszy się sporym zainteresowaniem w Azji. W kwietniu wartą półtora miliarda dolarów umowę na dostawę trzydziestu sześciu śmigłowców podpisała Korea Południowa. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2016–2019. Z kolei pod koniec sierpnia ogłoszono zawarcie umowy z Indonezją na dostawę ośmiu AH-64E. Łączny koszt kontraktu wynosi 500 milionów dolarów, przy czym kwota ta obejmuje szkolenie załóg i obsługi technicznej oraz amerykańską pomoc we wdrożeniu maszyn do służby.

(army-technology.com)