16 września 2016 roku w stoczni DCNS w Saint Nazaire odbyła się uroczystość przekazania drugiego śmigłowcowca desantowego typu Mistral Egiptowi. W podniesieniu egipskiej bandery na Mistralu udział wzięli szefowie sztabów marynarek wojennych Francji i Egiptu, admirałowie Prazuck i Rabie. Towarzyszyli im prezes i dyrektor generalny DCNS Hervé Guillou, prezes stoczni STX France z Saint-Nazaire Laurent Castaing wraz z francuskimi i egipskimi urzędnikami.

Uroczystą ceremonię podniesienia egipskiej bandery i przekazania Anwara as-Sadata (na cześć prezydenta Egiptu w latach 1970–1981) marynarce wojennej tego afrykańskiego państwa poprzedziły dwa rejsy szkoleniowe, które odbyły się w sierpniu. W ciągu najbliższych kilku dni śmigłowcowiec wyjdzie w morze i uda się do portu macierzystego w Aleksandrii. Podobnie wyglądała sprawa z pierwszym okrętem tego typu Gamalem Abdel Naserem (eks-Władiwostok). Do aleksandryjskiego portu wpłynął w czerwcu bieżącego roku. Do tej pory przeszkolono 180 marynarzy egipskich, którzy w przyszłości będą służyć na Mistralach. Ogółem Francuzi zapewnią szkolenia czterystu marynarzom.

Początkowo Mistrale budowane były dla rosyjskiej marynarki wojennej. Jednak w maju 2015 roku było wiadomo, że tak się nie stanie. Oleg Boczkariew, wiceprzewodniczący wojskowo-przemysłowej komisji przy rządzie Federacji Rosyjskiej poinformował, że Rosjanie ostatecznie wycofali się z zakupu okrętów desantowych typu Mistral. Wówczas pojawiły się spekulacje, że okręty mogą trafić do któregoś z państw afrykańskich. Niebawem wyjaśniło się, że rozpoczęły się negocjacje z Egiptem, zaś kontrakt sfinalizowano we wrześniu ubiegłego roku.

Do 2020 roku Egipt otrzyma siedem okrętów francuskich różnych typów. W sierpniu ubiegłego roku do Aleksandrii dotarła fregata Tahya Misr typu FREMM. Ponadto w lipcu 2014 roku Egipt zamówił cztery korwety typu Gowind.

Zobacz też: Po co Egiptowi Mistrale?

(informacja prasowa, fot. DCNS)