Litwa dostarczyła do Angoli zmodernizowane systemy przeciwlotnicze Kub. Afrykańskie państwo otrzymało dwie baterie składające się łącznie z szesnastu wyrzutni. Wcześniej Angola wyrażała również zainteresowanie białoruskimi systemami przeciwlotniczymi.

Zmodernizowany Kub jest oznaczony 2K12M1-2L. Zmiany zostały wprowadzone w niemal wszystkich komponentach odpowiedzialnych za zdolności bojowe systemu, zwłaszcza w oprogramowaniu komputera kierowania ogniem. W trakcie modernizacji wymieniono 99% kluczowych komponentów. Według litewskiego przedsiębiorstwa LiTak-Tak zmodernizowany Kub jest teraz znacznie bardziej odporny na zakłócenia i może zwalczać między innymi pociski manewrujące.

Według nieoficjalnych informacji pakiet modernizacyjny został opracowany przez ukraińskie przedsiębiorstwo Aerotechnica-MLT, które dostarczyło zestawy modernizacyjne na Litwę. Wyrzutnie i stanowiska radarowe mają pochodzić z Ukrainy i Polski.

W 2016 roku LiTak-Tak zmodernizowała również angolskie systemy S-125 i dostarczyła trzy radary P-180ML i trzy radary Mars-L. Te pierwsze to zmodernizowane radary systemu S-125, a te drugie – zupełnie nowa konstrukcja wykorzystywana do kontroli ruchu lotniczego, ale również do wskazywania celów.

Zobacz też: Ukraińskie modernizacje radzieckich systemów przeciwlotniczych

(defenceweb.co.za)

LiTak-Tak