Patria poinformowała o przeprowadzeniu testów amfibijnych najnowszego pojazdu z rodziny AMV. Bojowy wóz piechoty AMV28A zaliczył udane pływanie pod koniec maja. Na poligonie morskim bazy wojskowej Hanko u południowych wybrzeży Finlandii testowano dwa różne pojazdy.

Pierwszy AMV28A był w konfiguracji przeznaczonej do testów i masie 28 ton, będącej sumą masy własnej pojazdu i maksymalnej masy ładunku, jaką pojazd może przewozić. Drugi zaś miał uzbrojenie główne w postaci zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Protector MCT-30 i był pojazdem lżejszym, który pozwalał na zabranie dodatkowego ładunku. Obie maszyny nie miały problemów z wykonaniem postawionych zadań. Próby amfibijne odbywały się przy wietrze wiejącym z prędkością 10-13 metrów na sekundę, który w porywach sięgał 17 metrów na sekundę.

Wcześniej bwp AMV28A zaprezentowano publicznie podczas targów IDET 2017. W porównaniu do poprzednika ma on wzmocnione opancerzenie i wydłużoną sylwetkę. Załoga składa się z trzech osób: kierowcy, dowódcy i strzelca. Na pokład można zabrać ośmiu żołnierzy desantu, którzy mogą być w każdej chwili spieszeni. Według producenta pojazd charakteryzuje się wysoką ochroną przeciwminową i balistyczną. Dzięki dwóm pędnikom strumieniowym zamontowanym z tyłu kadłuba jest w pełni amfibijny i może poruszać się w wodzie z prędkością dziesięciu kilometrów na godzinę.

Wieża pojazdu podzielona jest na dwie jednostki. Niższa dysponuje zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Protector MCT-30 z armatą automatyczną Bushmaster Mk44 kalibru 30 milimetrów, niższa zaś M153 Protector CROWS II z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i wyrzutnią pocisków przeciwpancernych Javelin.

Zobacz też: Patria zaprezentowała transporter XA-220

(informacja prasowa)

materiały prasowe Patrii