Opracowane przez Dezamet 120-omilimetrowe naboje odłamkowo-burzące elaborowane trotylem dla moździerzy samobieżnych M120 Rak pozytywnie przeszły badania kwalifikacyjne. Konsorcjum Dezametu i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) realizuje umowę zawartą z Inspektoratem Uzbrojenia na opracowanie rodziny naboi moździerzowych stanowiących główny środek rażenia artyleryjskich kompanijnych modułów ogniowych Rak produkowanych przez HSW.

– Moździerz samobieżny M120 Rak to jeden z naszych najlepszych i najbardziej znanych produktów – zachwala Andrzej Kensbok, prezes zarządu PGZ.  To sprzęt sprawdzony, szybkostrzelny i mobilny. Komplementarna amunicja z Dezametu pozwoli na zwiększenie możliwości używających jej pododdziałów.

Dezamet i WITU opracowują sys­tem składający się z amu­ni­cji: odłam­kowo-burzą­cej (HE) elaborowanej trotylem i mieszanką K-43 produkcji Nitro-Chemu, dymnej (SMK) oraz oświetlającej (ILL). Proces badań zakładowych wariantów SMK i ILL rozpocznie się w drugiej połowie roku. Dezamet zmodernizował również partię znajdujących się na stanie Sił Zbrojnych 120-milimetrowych naboi moździerzowych odłamkowo-burzących OF-843B do standardu M, co pozwoliło na używanie ich w M120.

– Opracowane przez nas we współpracy z WITU naboje dla moździerzy M120 przełożą się na wymierne zwiększenie potencjału kompanijnych modułów ogniowych Rak, gwarantując wysoką siłę i zasięg ognia przy zachowaniu imponującej celności – zapewnia Tomasz Wawrzkowicz, prezes zarządu Dezametu.

W skład jednego kompanijnego modułu ogniowego Rak wchodzi: osiem samobieżnych moździerzy M120K, cztery artyleryjskie wozy dowodzenia, artyleryjski wóz remontu uzbrojenia, trzy artyleryjskie wozy amunicyjne i dwa artyleryjskie wozy rozpoznania. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych znajduje się osiem modułów ogniowych, a elementy kolejnych Inspektorat Uzbrojenia zamówił w październiku 2019 roku (dla dwóch modułów) i w maju tego roku (dla pięciu modułów).

Zobacz też: Pierwsze Leopardy 2PL odebrane

(Informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa